Türkiye'de kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadelede Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun önemi
The importance of Financial Crimes Investigation Board in anti-money laundering and combating the financing of terrorism in Turkey
  1. Tez No: 717779
  2. Yazar: EDANUR BEYGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Suçtan elde edilen ve gayri resmi gelirler olarak ifade edilen kara para, bir ülke mevzuatında karşılığı suç olarak belirlenmiş fiillerin gerçekleşmesinden elde edilen kazançlardır. Kara para aklama, suçlunun suçlarını gizleyebilmek, işlediği suçun sonucunda elde ettiği gelirlere yasal görünüm kazandırmak amacıyla, gelirin kaynağını, niteliğini, yerini, hareketini, durumunu ve kimin olduğunu saklama ve olduğundan farklı göstermektir. Terörün finansmanı ise herhangi bir kimse tarafından mevzuatta belirtilen fiillerin gerçekleştirilmesinde, illegal yollardan doğrudan veya dolaylı olarak bilerek ve isteyerek gelir elde edilmesidir. İki kavram arasındaki ilintiyi gösteren tanımlara bakıldığında, kara para ve teröre finansman oluşturan etkenler arasında kuvvetli bir bağın bulunduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmada kara para aklama ve terörün finansmanı konuları bütün yönleriyle ele alınmış, ulusal ve uluslararası alanda güvenlik tehdidini gün geçtikçe daha fazla artıran kara para aklama ve terörün finansmanı konularında dünyada ve ülkemizde mücadele eden kurumların faaliyetleri ve hukuki bağlamda yapılan düzenlemeler incelenmiştir. Ülkemizde mali istihbarat birimi olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olarak kurulan MASAK kurumunun yapısı, görev ve yetkileri, aklama suçu inceleme faaliyetleri, analiz ve değerlendirme faaliyetleri, idari tedbir faaliyetleri, eğitim, bilgilendirme ve proje çalışmaları ve performans sonuçları ele alınmış, MASAK'ın kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelede ne derece yeterli olduğunun hususları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Black money, earned through crime and defined as otherwise legal income, is the earnings obtained from acts defined as crimes in a country's legislation. Money laundering is the act of hiding the source, quality, location, movement, status and the owner of the income of the criminal and showing them different from what it is in order to hide his crimes and to give a legal appearance to the income earned through the crime he has committed. On the other hand, financing of terrorism is to knowingly and willingly earn income directly or indirectly through unlawful means from the acts specified in the legislation and performed by anyone. Considering the definitions presenting the relation between two concepts, it has been understood that there is a strong connection between black money and the factors of the financing terrorism. In this study, money laundering and financing terrorism issues are discussed in all aspects, the activities and the regulations in the legal context of the institutions combating money laundering and financing terrorism, increasing the security threat in the national and international arena, are examined. The structure, duties and authorities, activities of money laundering crime investigation, analysis and evaluation, administrative measures, training, briefing, project studies and performance results of MASAK institution, established as a financial intelligence unit under the Ministry of Treasury and Finance in our country, have been discussed and the what extend MASAK is sufficient in combatting money laundering and financing terrorism has been analyzed.