Nationalism, Englishness and nation building in Shakespeare's Richard II and Henry V
Shakespeare'in II. Richard ve V. Henry oyunlarında milliyetçilik, İngilizlilik ve ulus oluşturma
- Tez No: 308554
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İngiliz milliyetçiliğinin kökeni, 8. yüzyıldan başlayarak Anglo-Saxon Dönemi'ne dayanır. İngiliz milliyetçilik duygusu, yüzyıllar boyunca, politik, ekonomik ve kültürel alanlardaki gelişmelerle arttırılmıştır. Ancak, İngilizlilik duygusu, Tudor Hanedanı'nda, özellikle 7. Henry, 8. Henry ve Kraliçe 1. Elizabeth dönemlerinde en çok hissedilmiş, politik açıdan ele alınmıştır.Vatansever bir Elizabeth Dönemi oyun yazarı olan Shakespeare, milliyetçiliğin ve İngilizlilik duygusunun artışını ve ulus oluşturma düşüncesini, Ortaçağ İngiliz tarihini ele aldığı ?Tarihi Oyunlar? olarak bilinen, tarihsel oyunlarında yansıtmıştır. Tarihi Oyunlar'ında, cesareti ve adil bir yönetim kurma kararlılığı ile halkın onayını kazanan mükemmel kralı ve ideal ulus kurucusunu ele almıştır. Ayrıca, sınıf farkı gözetmeksizin tüm ulusu kahramanca liderliği ile birleştiren kral anlatılmıştır. Kralın gücünü kötüye kullanması, adaleti sağlamakta başarısız olması ve özellikle kendi istekleriyle Tanrı'dan aldığı yetkilere dayanarak sürdürdüğü despot yönetim anlayışı çerçevesinde ortaya çıkan politik sorunu da dile getirmiştir. Bu nedenle, II. Richard (1595) ve V. Henry (1599) oyunları, ideal bir kralın özelliklerini ortaya koyması ve II. Richard gibi zayıf bir krala halkın karşı çıkışını anlatması açısından önemlidir. V. Henry ise milli birliği kahraman kişiliği ve vatansever konuşmalarıyla sağlayan mükemmel bir hükümdar olarak takdim edilmiştir. II. Richard oyununda, Kral II. Richard'ı tahttan indirdikten sonra Kral 4. Henry olarak tahta çıkan Bolingbroke'un haklı isyanı ele alınmaktadır. Bolingbroke, gücü, kararlılığı, yasalara ve geleneklere duyduğu saygı ve adil uygulamalarıyla İngiliz halkını önemsemesi ile II. Richard'tan daha etkili bir ulus kurucusu olarak tasvir edilmiştir. Tüm ulusun, II. Richard'ın haksız uygulamalarıyla ezilen orta sınıfın ve soylu kişilerin, Bolingbroke'a destek vermesi mücadelesinin ulusal bir harekete dönüştüğünü göstermektedir. V. Henry oyununda ise, IV. Henry 1&2 oyununun savurgan ve görünüşte sorumsuz olan prensi Hal, boş gençlik yıllarını babasının ölümünün ardından geride bırakan, politika, din ve savaş alanlarında kendini geliştirmiş Kral 5. Henry'e dönüşür. Sıradan bir asker gibi davranarak, mütevazılığı ile tüm İngilizlerin sevgi ve saygısını kazanır, ayrıca Harfleur ve Agincourt Savaşları'nı yalnızca kumanda etmez, bu savaşlarda askerleriyle birlikte omuz omuza savaşır ve onlarla kurduğu yakın ilişkiyi gösterir. Oyunda, milliyetçilik duygusu, Henry'nin kahraman kişiliği ve askerlerini efsane atalarının güçlü ve cesur torunları olarak öven, sınıf farkı gözetmeden tüm İngiliz askerlerinin kardeşliğini vurgulayan vatansever konuşmaları ile kabartılır. Koro'nun teşvik edici söylevleri ve orta tabaka ve soyluların, yabancı düşmana karşı verdikleri kahramanca mücadele oyunda İngilizlilik duygusunu arttıran önemli hususlardır.Shakespeare, ortaçağ İngiliz tarihini ve dönemin politik olaylarını, Elizabeth Dönemi'nde tartışılan mutlak gücün kullanılması, yabancı bir devlet tarafından işgal edilme tehditi ve milli birliği sağlayarak İngilizlilik duygusunu arttıran mükemmel kral düşüncesi gibi önemli konulara göndermeler yapmak için kullanmıştır. Ayrıca, 1588 yılında İspanya Donanması'na karşı kazanılan zafer sonrasında artan vatanseverlik duygusuna ve İngiliz milliyetçiliğine atıflarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The origins of English nationalism date back to the Anglo-Saxon Era, beginning in the eighth century. The English national sense is promoted by the major developments in political, economical, social and cultural fields throughout the centuries. However, the sense of Englishness is mostly felt and politically exercised during the Tudor period, especially during the rule of Henry VII, Henry VIII and Elizabeth I.As a patriotic Elizabethan dramatist, Shakespeare presents the rise of the national sense, Englishness and the idea of nation building in his history plays, usually referred to ?The Histories? which are based on medieval English history. In his Histories, he also demonstrates the idea of a perfect monarch and a nation builder whose courage and determination to establish a just rule attracts the public opinion. The monarch who unites the whole nation regardless of class distinctions under his heroic leadership is also emphasized. He also questions the political problem of the monarch?s abuse of his power, failing to exercise justice and suppressing a despotic rule essentially related to his consent and divine rights. In this regard, his Richard II (1595) and Henry V (1599) are significant as they vividly put forth the qualities of an ideal monarch and depict the public opposition to a weak monarch such as Richard II. Henry V is presented as a strong monarch who maintains the national unity by his heroic self and patriotic rhetorics. In Richard II, the righteous rebellion of Bolingbroke, who ascends the throne as King Henry IV after deposing King Richard II, is presented. Bolingbroke is portrayed as a more effective nation builder than Richard II by his power, determination, respect to laws and customs and consideration of the English people by his just practices. The support of the whole nation to Bolingbroke, both the commoners and the nobility, who have been suppressed by Richard?s unjust acts, demonstrates that Bolingbroke?s struggle turns out to be a national movement. In Henry V, the prodigal and seemingly irresponsible Prince Hal of Henry IV 1&2 turns out to be a perfect monarch, King Henry V, who has left his frivolous youth behind after his father?s death and maturated in politics, religious affairs and warfare. He gains love and respect of all the English people by his modesty as he acts as an ordinary soldier; moreover, he not only leads his troops personally at the battles of Harfleur and Agincourt, but he also fights side by side with his soldiers and diplays his fellowship with them. The national sense is aroused in the play by Henry?s heroic self and patriotic rhetorics at Harfleur and Agincourt, praising the soldiers as strong and courageous descendants of the legendary ancestors and emphasizing the brotherhood of all the English soldiers regardless of their classes. The inspiring orations of the Chorus and the heroic fight of both the commoners and the nobility against a foreign enemy are also presented as important matters which arouse the sense of Englishness in the play.Shakespeare also uses the medieval English history and politics to allude to some major issues of the Elizabethan Era such as the question of use of the absolute power and the idea of a perfect monarch, who maintains the national unity and arouses the sense of Englishness. Moreover, he refers to the rise of patriotism and the English national sense after the defeat of the Spanish Armada in 1588.