Lise öğretmenlerinin algılarına göre örgütsel destek: Ankara ili örneği
Organizational support in high school teachers: Sample of Ankara province
  1. Tez No: 308580
  2. Yazar: ABDULLAH LATİF GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN A. BASKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Algılanan örgütsel destek; çalışanların kanısına göre örgütün, ?üyelerin katkılarına değer vermesi? ve ?iyiliklerine önem vermesi? olarak tanımlanmaktadır. Algılanan örgütsel desteğin değişkenleri olarak örgütsel adalet, yönetici desteği, ödüller ve avantajlı iş koşulları, kişilerin karakteristik özellikleri, çalışanların cinsiyeti ve görev süresi gibi demografik özellikleri ve insan kaynakları yönetimi sayılabilir.Bu araştırmada liselerde örgütsel desteğin öğretmenler tarafından nasıl algılandığının ve devlet lisesi ve özel lise türlerindeki örgütsel destek algısının farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bu algının devlet lisesi ve özel liselerde öğretmenlerin cinsiyetine, okullarındaki hizmet sürelerine ve okul türlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ilindeki Çankaya, Altındağ, Keçiören, Yenimahalle ve Gölbaşı ilçelerinde görev yapan genel devlet lisesi ve özel lise öğretmenlerinden oluşmaktadır. Mamak, Etimesgut ve Sincan ilçelerinde bazı lise türlerinin olmaması nedeniyle bu ilçeler evrene dahil edilmemiştir. Evrenin her kesiminin temsil edilmesinin güvence altına alınabilmesinin sağlanması amacıyla oranlı eleman örnekleme yoluyla örneklem alınmıştır. Evrende 5948 öğretmen yer alırken örneklemde 462 öğretmen oluşmuştur. Araştırma için gerekli veriler Eisenberger ve arkadaşları (1986) tarafından geliştirilen ?Algılanan Örgütsel Destek Anketi? temel alınarak geliştirilen bir anket aracılığı ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Perceived organizational support is employees? general belief that ?their work organization values their contribution? and ?cares about their well-being?. The variables of perceived organizational support can be listed as; fairness, supervisor support, organizational rewards and job conditions, individual?s characteristic properties, demographic properties like gender and tenure of office and human resources management.The purpose of this study is to examine how organizational support is perceived by high school teachers and to investigate whether the organizational support perception shows statistically significant difference between public high schools and private high schools. In addition, this study aims to identify whether there is statistically significant difference in public and private high school teachers according to gender, tenure of office and school type. The population of the study consists of teachers working in Çankaya, Altındağ, Keçiören, Yenimahalle and Gölbaşı districts of Ankara. The districts of Mamak, Etimesgut and Sincan are not consisted in the population since they do not contain some school types. In order to represent the population in a thorough way, proportional staff sampling is applied. While the population consists of 5948 high school teachers, there are 462 teachers in the sample. The data are collected by a questionnaire that is developed based on ?Survey of Perceived Organizational Support? which is developed by Eisenberger and fellows (1986).