Miras bırakanın sağlararası muvazaalı işlemleri
The fictious transactions of deceased persons inter vivos
- Tez No: 308598
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uygulamada sıklıkla karşılaşılan, Borçlar Kanununda özel düzenleme yeri olmayan murisin muvazaalı işlemlerinin unsurları, tenkis ve mirasda denkleştirme davası ile olan ilişkileri ve yargılama usulleri irdelenmesi tezimde amaçlanmaktadır.Nisbi muvazaa türü olan murisin muvazaalı işlemlerine, nisbi muvazaanın düzenlendiği BK'nun 18.maddesi uygulanmaktadır.BK'nun 18.maddesinin yanı sıra 01.04.1974 tarihli İBK kararı ve devamında çıkarılan içtihadı birleştirme ve Yargıtay kararları uygulanmaktadır. Çalışmamda, muris muvazaasının görünürdeki işlemler (satım, ölünceye kadar bakma akti gibi) ve gizli bağış sözleşmesine ve buna ilişkin Yargıtay kararları ve tartışmalı konulara değinilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, çalışmama yön veren 01.04.1974 tarihli İBK kararı ve diğer içtihat ile yakın tarihteki Yargıtay kararları konu başlıklarında ayrı ayrı belirtilmiştir. Sonuç itibariyle, miras bırakanın sağlığında yaptığı muvazaalı işlemler nedeniyle mirasçılar tarafından açılan tapu iptal- tescil davalarının ispatlanması durumunda, görünürdeki işlemin muvazaa, gizli işlemin ise şekle aykırılık nedeniyle geçersiz olduğu sonucun varılmış ve buna ilişkin sonuçlar çalışmamda irdelenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of my thesis is to examine the elements of sham(collusive) transactions of the testator, which are often encountered in practice but not regulated in Code of Obligations with a special arrengement, and their relationships with equalization-reduction trials and their procedures. Agent 18 of Code of Obligations issuing relative collusion is applied to the testator's sham (collusive) transactions which are types of relative collusion. In addition to agent 18 of Code of Obligations, the landmark decision of the Supreme Court of Appeals dated 01.04.1974 , some other following landmark decision of the Supreme Court of Appeals and the decisions of Supreme Court of Appeals are also applied to the subject. In my study, the sham (collusive)transactions of the testator that are seemingly legal (sales, arrangement of taking care of the person until he/she dies..etc.), his/her confidential donations and the decisions of Supreme Court of Appeals as well as the controversial issues about these subjects are mentioned. In this context, the landmark decision of the Supreme Court of Appeals dated 01.04.1974 , some other following landmark decisions of the Supreme Court of Appeals and recent decisions of Supreme Court of Appeals directing this particular study are listed separately in my thesis.As a result, it is concluded that when legatees proves their case of cancelation-registration against testator's sham (collusive) transactions that occured while the testator was still alive , apperant transaction is invalid because of collusion and confıdential transaction is invalid depending on irregularities in terms of shape . The results related with these subjects are explicated in my study.