Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında ayrımcılık yasağı ve 12 nolu Protokol'ün getirdikleri
The prohibition of discrimination in the context of the European Convention on Human Rights and what Protocol 12 brought along
- Tez No: 308616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ RIZA ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Temel insan haklarının gerçekleşebilmesinin şartlarından birisi insanların eşitliğinin gözetilerek ayrımcılık yapılmamasının sağlanmasıdır.Eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı birbirini gerektiren aynı anlama gelen kavramlardır. Bu anlamda temel insan haklarının korunması ve gerçekleştirilebilmesi için olmazsa olmaz ilke olan ayrımcılık yasağını, sadece sözleşmede tanınan haklar açısından kabul eden AİHS. 14. maddenin yanısıra 12 nolu protokolde genel olarak yasal bakımdan tanınan tüm insan hakları açısından koruma ve güvence oluşturma yoluna gidilmiştir. Diğer insan hakları ihlalleri ile birlikte ileri sürülebilecek nitelikteki bu hakkın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde yoğun bir şekilde dava konusu olması muhtemeldir. Bu bakımlardan dinamik bir kavram olan ayrımcılık yasağı önemini giderek artıracaktır.Çoğunlukla kamu ototriteleri tarafından ihlal edilen bir insan hakkı olan ayrımcılık yasağının, AİHS' NİN 14. maddesi kapsamında diğer hak ve özgürlüklerle ilişkisi nasıldır? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 14. madde kapsamında diğer hak ve özgürlüklerin ihlalini incelerken nelere dikkat etmektedir? 12 nolu protokol ile getirilen genel ayrımcılık yasağının olası etkileri nelerdir? tez de bu hususlara işik tutulmaya çalışılmıştır. bu sorulara cevap bulmaya çalışmak amacı ile tezim dört bölümden oluşmaktadır. birinci bölümde genel anlamda insan haklarının gelişimi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesş sisteminde insan hak ve hürriyetleri açıklanmaktadır.ikinci bölümde Ayrımcılık Yasağı kavramı değerlendirilmiştir. üçüncü bölümde 12 no lu protokolün getirdikleri, dördüncü bölümde 14. madde ve 12 nolu protokolde tanımlanan ayrımcılık olguları yargısal bakımdan değerlendirilmiştir. Bu tezde; ayrımcılık yasağı kavramının özellikleri ve önemi, 12 nolu protokolün olası etkileri ve Avrupa insan hakları mahkemesinin ayrımcılık yasağı ile ilgili kriterleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the conditions of achieving basic human rights is to ensure equality and provide discrimination is avoided. Principle of equality and prohibition of discrimination are two concepts that mean the same and that require each other. Article 14 of the ECHR, that accepts the prohibition of discrimination -which is sine qua non for the protection and achievement of basic human rights - only in terms of rights granted in the convention, as well as Protocol 12 generally resort to protection and assurance of all human rights that are acknowledged legally. It is probable that this right, which is such as to be alleged along wiht other cases of human rights violation, becomes intensely litigious at the European Court of Human Rights. In respect to these aspects, prohibition of discrimination, which is a dynamic concept, will gain significance increasingly. How is the relation of the prohibition of discrimination, which is a human right violated mostly by public authorities, to other rights and freedoms in the scope of ECHR Article 14? What does European Court of Human Rights consider while investigating violation of other rights and freedoms in the scope Article 14? What are the probable impacts of the general prohibition of discrimination set fourth by Protocol 12? This thesis tries to offer an insight to these issues. My thesis is composed of 4 chapters with the aim of finding answers to these questions. First chapter explains generally the development of human rights and human rights and freedoms in the of European Court of Human Rights. In the second chapter, the concept of Prohibition of Discrimination is evaluated. Third chapter deals with the proceeds of Protocol 12, and in the fourth chapter, discrimination cases defined in Article 14 and Protocol 12 are evaluated judgmentally.This thesis aims to identify the specifications and importance of the concept of prohibition of discrimination, the probable effects of Protocol 12 and the criteria of the European Court of Human Rights on the prohibition of discrimination.