Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları bağlamında ayrımcılık yasağı
The pirinciples of prohibition of discrimination under the contex of European Convention of Human Rights and European Court of Human Rights? judgments
  1. Tez No: 217938
  2. Yazar: YEKBUN GEYLANİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KORKUT KANADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalısmanın amacı, ?ayrımcılık yasagı? ilkesini, Avrupa nsan HaklarıSözlesmesi ve Avrupa nsan Hakları Mahkemesi kararları baglamında ilkeninsınırları, kapsamı ve uygulamada yasanan sorunlar bakımından incelemektir.Çalısmada öncelikle insan hakları kavramından baslayarak, insan hakları kavramınıntemel unsuru olan esitlik ilkesine, bu ilkenin uluslararası boyuttaki görünümübakımından nsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne ve Avrupa nsan HaklarıSözlesmesi'ne deginilmistir. Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi baglamında ise,ayrımcılık yasagı ile dolaylı olarak ilgili maddeler ve yürürlüge yeni giren ?genelayrımcılık yasagı? baslıgıyla Sözlesme'ye Ek 12 No'lu Protokol incelendikten sonraSözlesme'deki maddelere bagımlı sekilde uygulanma yetenegi bulunan 14. maddeylegiris yapılmıstır. Sözlesme'nin 14. maddesi ile ilgili arastırma, maddenin tanımındanve içinde yer alan kavramların tek tek incelenmesinden ve ilgili Mahkemeiçtihatlarının yorumlanmasından yola çıkılarak yürütülmüstür. Madde baglamındaöncelikle koruma alanı baslıgı altında sayılan ve Mahkeme içtihatlarında yogunluklayer alan ayrım nedenleri incelenmistir. Ayrımcılıgın giderilmesi için farklı gruplarafarklı uygulamaları içeren pozitif ayrımcılık ve dolaylı ayrımcılıga deginildiktensonra, maddenin tamamlayıcı özelliginin irdelenmesi ve Sözlesme açısındanyasaklanmıs olan ayrımın niteliklerine deginilmistir. Madde baglamında Türkiye ileilgili kararların genel olarak degerlendirilmesi ile de çalısma sonlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to research the principle ?prohibition ofdiscrimination? under the context of European Convention of Human Rights andEuropean Court of Human Rights? judgments, according to the principle?s limits, itsscope and the problems that have occured in practice. In the study, first of all startingfrom the concept of human rights, the principle of equality that is the basiccompanent of the concept human rights, Universal Declaration of Human Rightsconcerned with the view of this principle internationally, and Europan Convention ofHuman Rights have been mentioned. On the other hand, in the scope of EuropeanConvention of Human Rights, after researching the articles indirectly concerned withthe prohibition of discrimination and the head line ?prohibition of generaldiscrimination? that has just come into effect, and the Protocol number 12 which isappendix to the Convention, an introduction has been performed by the articlenumber 12, which has got the capacity of application as dependent on the articles inthe Convention. The research concerning the 14?th article of the Convention has beenadministrated by means of describingthe article and studying the articles including init carefully one by one and explaining the concerned Court Jurisprudence. In thescope of the article, the reasons of discrimination which are thought under theheading of protection area and take place intensively in the Court Jurisprudenceshave been researched. In order to eradicate the discrimination, after mentioning thepositive discrimination that includes different applications to the different groups andthe indirect discrimination, studying the complementary characteristic of the articlecarefully and the qualities of discrimination that is prohibited according to theConvention have been mentioned. In the scope of the article, the study has beenconcluded by general evaluation of the decisions concerning Turkey.