Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 2010 yılına kadar Türk operacılığı üzerine bir inceleme
Research on Turkish opera from the establishment of Turkish Republic until the year of 2010
- Tez No: 308626
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyetin kurulduğu yıllardan 2010 yılına kadar geçen sürede bestelenen Türk operaları üzerine bir inceleme yapılmıştır. Türk Müzik Kültürü anlayışı çerçevesinde, Türk operacılığının durumunun nasıl olduğunun ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla; Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Türk operacılığının Türk müzik uygulamaları içerisinde yerini belirlenmeye çalışılmış, Türk bestecileri tarafından bestelenen Türk operaları ile Türkiye Opera ve Bale sahnelerinde sahnelenen yabancı operalar inceleme kapsamına alınmıştır. Türk bestecilerinin bestelediği operalar ile yabancı operaların sahnelenmesi oranları karşılaştırılmıştır. Sonra, Türk operalarının bestecileri ve bu operaların konuları belirlenerek gruplandırılmıştır. Daha sonra, Türk bestecilerinden opera besteleyen besteciler ile opera dışındaki eserleri besteleyen besteciler karşılaştırılarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Yapılan inceleme sonunda, kırk sekiz adet Türk operasının bestelendiği, Türk Opera ve Bale Kuruluşlarında toplam yüz altmış altı opera sahnelenmiş olduğu ve sahnelenen operalar içinde Türk operalarının sayısının yirmi üç olduğu belirlenmiştir. Bu durum Türk operacılığının henüz yeterli düzeye ulaşmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the Turkish Operas which have been composed from the first years of Turkish Republic until the year of 2010 are examined. The main purpose of this study is to observe how the Turkish Opera is presented along with the Turkish Music Culture conception. In this regard, Turkish Opera?s situation is examined within Turkish music implementations and also Turkish operas composed by Turkish composers and foreign operas which have been staged at Turkish Opera and Ballet Institutions are examined. The rate of staging numbers of Turkish operas which have been composed by Turkish composers and foreign operas are compared. After this comparison, Turkish composers have been classified and their librettos have been grouped by their themes. As the last step, Turkish composers who have composed operas and Turkish composers who have composed other musical work are compared. By this comparison, suggestions and results are gathered and reported in this research. As a result of this research, it is observed that 48 Turkish Operas have been composed, 166 Operas have been staged at the Turkish Opera and Ballet Institutions and only 23 of them are Turkish Operas. This shows us that Turkish Opera is not on the sufficient level.