1980-2010 Türk siyasi hayatının tarih eğitimine yansımaları
Reflections of Turkish political life from 1980 to 2010 on history education
  1. Tez No: 781806
  2. Yazar: AHMED GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 1980-2010 tarihleri arasında meydana gelmiş siyasi hareketliliğin ve hükümet değişikliklerinin, Tarih-1 ders kitaplarındaki“Genel Türk Tarihi”bölümündeki“Türklerin Tarih Sahnesine Çıkışları ve İlk Türk Devletleri”ünitesine olan etkisi incelenmiştir. Ortaya konan çalışmada, Tebliğler Dergisi'nin taranması sonucunda elde edilen bulgular ile, 1980-2010 yılları arasında Tebliğler Dergisi'nde tavsiye edilen Tarik-1 ders kitapları listesinden seçilen on kitap çalışmanın evren ve örneklemini oluşturmuştur. Ayrıca, pek çok kitap taranarak, Türkiye Cumhuriyeti hükümet değişiklikleri araştırılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, öncelikle Cumhuriyet'in kurulusundan 1980 yılına kadar geçen sürede Tarih-1 Programları ve ders kitaplarına kısaca değinilmiş, daha sonra, 1980-2010 yılları arası Tarih-1 Programları ve Tarih-1 ders kitapları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, 1980 sonrası basımı yapılan Tarih-1 ders kitaplarında yer alan“Türklerin Tarih Sahnesine Çıkışları ve İlk Türk Devletleri Ünitesinin İçerik Açısından İşlenişi”incelenmiştir. Üçüncü bölümde de,“Türklerin Tarih Sahnesine Çıkışları ve İlk Türk Devletleri”ünitesinin yardımcı unsurlar açısından incelenmesi işlenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, elde edilen bulgular değerlendirilerek yorumlara yer verilmiştir. Bu yorumlara göre,“Türklerin Tarih Sahnesine Çıkışları ve İlk Türk Devletleri”ünitesinde 1980-2010 tarihleri arasında, program ve içerik bakımından değişiklikler göstermektedir. Bu değişikliklerde, Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin etkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of political movements and government changes in Turkey between 1980-2010 on“Turks' Steps on History Scene and Early Turkic States”unit in the“General Turkish History”section of the History 1 textbooks were examined. In the study presented, the findings obtained as a result of the screening of the Communiqué Journal and the ten books selected from the list of the History 1 textbooks recommended in the Communiqué Journal between 1980-2010 were the population and the sample of the study. In addition, many books have been scanned and the government changes of the Republic of Turkey have been investigated. In the first part of the study, the History 1 programs and textbooks were briefly mentioned in the period, primarily from the establishment of the Republic to 1980, and then the History 1 programs and History 1 textbooks between 1980-2010 years were examined. In the second part of the study, the process of the“ Turks' Steps on History Scene and Early Turkic States ”unit in the History 1 textbooks published after 1980 was examined. In the third section, the“ Turks' Steps on History Scene and Early Turkic States”unit has been inspected for auxiliary features. In the fourth and the final chapter of the study, the findings obtained were evaluated and commented on these findings. According to the comments,“ Turks' Steps on History Scene and Early Turkic States”unit changes in terms of program and content between 1980-2010. These changes have the impact of the Turkish Republic's governments.