Türkiye Türkçesinde olumsuzluk eki
Negation suffix in Turkey Turkic
- Tez No: 308625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalısmada Türkiye Türkçesinde olumsuzluk eki olan ?mA incelenmistir.Çalısmada öncelikle olumsuzluk kavramı ve olumsuzluk eki ?mA'nın kategorisi hakkında bilgi verilmistir. Olumsuzluk ekinin bitimli ve bitimsiz fiillerle anlam ve biçim iliskisi incelendikten sonra sözdiziminde nasıl bir isleve sahip olduğu incelenmistir. Daha sonra olumsuzluk ekinin deyimler, atasözleri ile alkıs-kargıslardaki islevleri ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
-mA negation suffix in Turkey Turkic is analyzed in this study. Firstly, information is given about the negation concept and the category of the negation suffix ?mA, in the study. After analyzing the semantic and morphological relationship of the negation suffix with the finite and infinite verbs, it is observed how it functions in syntax. Finally, the functions of the negation suffix in the idioms, proverbs, prayers and damnations are dwelled upon.