Kamu hizmetinin görülme usullerinden ruhsat usulü ve elektrik piyasası örneği
Public service provision methods: A focus on licencing method and electricity market example
  1. Tez No: 308639
  2. Yazar: ATIF KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
?Kamu Hizmetinin Görülme Usullerinden Ruhsat Usulü ve Elektrik Piyasası Örneği? isimli bu çalışmada, elektriğin kamu hizmeti niteliğinde olup olmadığını saptamak ve piyasada faaliyet gösterebilmek için alınması zorunlu olan lisansın hukuki niteliğine ilişkin olarak belirleme yapmak suretiyle, söz konusu piyasada faaliyetlerin hangi usulle yürütüldüğü konusunun açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Çalışmamızda öncelikle kamu hizmeti kavramı irdelenerek tanımı yapılmaya çalışılmış ve söz konusu kavramın unsurları ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra kamu hizmetlerinin görülme usulleri ele alınmıştır. Son olarak da elektrik piyasasının hukuki çerçevesi irdelenerek elektriğin kamu hizmeti niteliğinde olup olmadığı hususu değerlendirilmiştir. Bu bağlamda elektrik faaliyetinin yürütülmesinde alınması zorunlu olan lisansın hukuki niteliği üzerinde durularak, elektrik piyasasında kamu hizmetinin görülmesi usullerinden hangisinin geçerli olduğu hususuna netlik kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The following study named ?Public Service Provision Methods: A Focus on Licencing Method and Electricity Market Example? aims to clarify which methods are being used in the electricity sector by determining whether electricity provision is a public service and designating the legal nature of the licence which is a prerequisite of operating in the market.At the beginning of this study, public sector notion is examined by its? components and properties in order to give a definition to it. Then, public service provision methods are investigated. Finally, a discussion is carried out on electricity provision?s suitability to public service notion by addressing the legal framework of electricity market. In this context, an effort is put into determining the valid method that is used to provide public service in electricity market, by further examining the legal nature of the license, which must be obtained in order to carry out electricity market activities.