Cumhuriyet Senatosu' nda Çorum senatörleri
Çorum senators in Senate of Republic
  1. Tez No: 308638
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
27 Mayıs 1960 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koymasından sonra hazırlanan 1961 Anayasasıyla Türk Siyaseti Cumhuriyet Senatosu ile tanışmıştır. Türkiye 12 Eylül İhtilaline kadar çift meclisli sistemle idare edilmiştir.Cumhuriyet Senatosu bir denetleme görevi yapmak amacıyla gerekli görülmüştür. İkinci meclisin oluşturulmasıyla, anayasa ve insan haklarına aykırı kanunların çıkarılmasına engel olmak, azınlığı çoğunluğa karşı korumak, yasama organının aşırılıktan kaçınması, yasaların teknik yönden kusursuzlaştırılması amaçlanmıştır.Cumhuriyet Senatosu Genel Oyla Gelen Üyeler, Cumhurbaşkanınca Seçilen Üyeler, Tabii Üyeler olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Tezin konusunu Çorum ilinden genel oyla seçilen üyeler oluşturmaktadır. Genel oy sistemine göre seçilen 150 senatör ile ikinci meclisin demokratik olması amaçlanmıştır.1961 ve 1980 yılları arasında 19 yıllık süreçte Cumhuriyet Senatosu'nda Çorum'u beş senatör temsil etmiştir. Sayın Abdullah Ercan, Alaaddin Çetin, M. Şevket Özçetin, Safa Yalçuk, Zeki Arsan'dır. Cumhuriyet Senatosunda yer alan senatörler senatoda çeşitli konularda yaptıkları konuşmalarla, verdikleri soru önergeleri ile görüşlerini ifade etmişlerdir. Senatörler yer aldığı komisyonlarda da görevlerini yerine getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Turkish politics met senate of the Republic after Turkish Army Forces staged a military coup in 27 th May 1960. Turkey was directed by a double assembly system until the 12 September military coup.Senate of Republic was considered needful to act a role of filtering. By forming the second assembly, to prevent making laws against the constitution and human rights, to protect the minority against majority, having the legislative body to abstain excesses, to make the laws precise technically were aimed. Senate of the republic is formed of three divisions consisting of the members chosen by general vote, the members chosen by the president, and natural members. The thesis is about the members chosen by general vote from Çorum.The second assembly is aimed to be democratic with 150 senators chosen by general voting system.Çorum was represented by five senators between 1961 and 1980 in Senate of Republic. They were Abdullah Ercan, Alaaddin Çetin, M.Şevket Özçetin, Safa Yalçuk, Zeki Arsan.Senators in Senate of Republic stated their ideas by means of their speeches about various topics and motion to censure. They also did their duties in chambers.