Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma
Research, copying and impounding at computers, computer programs and files
- Tez No: 308661
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
?Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma? başlıklı yüksek lisans tezimizin, tez konusu olarak seçilmesinin nedeni, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile mevzuatımıza yeni girmesidir. Kısa bir zaman önce uygulaması başlayan bu tedbir, temel hak ve hürriyetlere yaptığı müdahale açısından son derece önemlidir.Konunun mevzuatımızda ?arama ve elkoyma? ile ilgili düzenlemeler içerisinde yer alıp, bu kurumun özel bir uygulaması olması nedeniyle beraber irdeleme ve değerlendirme gayreti güdülmüştür.Bu bağlamda tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde, tezin içeriğinin ana müessesini oluşturan arama gelişimi, yasal düzenlemeler ve uygulama kapsamında incelenmiştir.İkinci bölümde elkoyma ile hukuki niteliği kapsamlı olarak incelenmeye çalışılmış, üçüncü bölümde ise CMK madde 134 kapsamında bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve bilgisayar kütüklerinde arama, kopyalama ve el koyma konusu işlenmiştir.İlk üç bölümde incelenen konular ışığında ?Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma? kavramları inceleme konusu yapılmış, bu müessesenin usullerinin temel insan hakları ve hukuk devleti ilkesi çerçevesinde uygulanması bakımından sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Research, Copying and Impounding At Computers, Computer Programs and Files? titled master thesis was choosen as a subject because it became a part of procedure very recent, by Law No. 5271 on Code of Criminal Procedure (CCP). This injuction ,which is applications has begun just before a while, is very important for the purpose of intervention to basic rights and freedoms. Because of the subject is exist as ?search and impounding? in our procedure and has its own special application, it was tried to think and discuss together. In this context, our thesis has tree parts. At the first part, ?development of search?, which is basis of content, examined in light of legal arrangements and applications. At the second part, legal situation of ?impounding? was tried to study in details and finally at the third part, subject of impounding at computers, computer programs and computer file search, copying and was handeled accordıng to existing Law No. 134 CCP. Consequently, in light of subjects examined first three parts, research, copying and impounding at computers, computer programs and files concepts are examined as a whole and tried to come a conclusion about practises of application in circle of basic human rights and constitutional state principle