Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma
The search and seizure of computer, computer programs and logs
- Tez No: 280254
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bilgisayarlar çağımızı etkileyen en önemli cihazların başında gelmektedir. Bilgisayarlar veya veri saklama birimleri içerisinde bulunan veriler özellikle ceza muhakemesinde maddi gerçeğin bulunmasına hizmet edebilirler. Bu nedenle CMK'nın 134. maddesinde ?Bilgisayarlarda, Bilgisayar Programlarında ve Kütüklerinde Arama, Kopyalama ve Elkoyma? tedbirlerini incelemek gerekir. Bilgisayarlara yönelik bu özel koruma tedbirlerini ele alırken öncelikle verileri ve elektronik delilleri konu edinen adli bilişim alanına bakılacaktır. Ayrıca tedbirin konusu olan bilgisayarın ne olup olmadığına ilişkin bir belirlemeyi yapmamız şarttır. Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesindeki bu tedbirle ilgili hükümler ve sözleşmeye taraf olan veya olmayan ülkelerdeki düzenlemeler karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Özellikle ABD'deki düzenlemelere ayrıca dikkat edilmiştir. CMK'nın 134. maddesinde düzenlenen hükümler bir koruma tedbiri olduğu için genel arama ve elkoyma hükümlerine tabidir. Maddenin düzenlemesi temel hak ve özgürlükler bakımından sıkı şartlara sahiptir. Bilgisayarlara yönelik bu özel tedbir sadece şüphelinin kullandığı bilgisayar açısından uygulanabilir. Bu tedbire sadece soruşturma aşamasında değil; kovuşturma aşamasında da başvurulabilir. Bilgisayarlara yönelik arama, kopyalama ve elkoyma veri saklama birimlerine de uygulanır. Elektronik delillerin bilgisayardan ve veri saklama birimlerinden adli bilişim süreciyle toplanması delil bütünlüğünü ve güvenirliliğini etkinleştirecektir.ANAHTAR KELİMELER:1- Bilgisayar2- Arama3- Elkoyma4- Elektronik Delil5- Adli Bilişim
Özet (Çeviri)
Computers are the most impressive machines in our age. Electronic datas which included in computers and devices could serve to find the truth in the criminal procedure law. Therefore observing the search and seizure of computer, computer programs and logs measures are important. Firstly it will be focused on Computer Forensic which interests in datas and electronic evidence observing these measures about computer. These rules about the search and seizure of computer were examined with European Convention on Cybercrime?s clauses and comparative law. Especially it was viewed at the United States Law importantly. Section 134?s conditions are held in a subject the general provisions of search and seizure in the Criminal Procedure Law. Section 134. has strict conditions in that fundamental rights and freedoms. These special measures will execute on only suspected person who using computer. Not only search and seizure of computer is in investigation that will be in prosecution. Computer search measures are able to be used on devices. Evidence integrity and safety will activate that collecting electronic evidence in computer forensic rules.KEY WORDS:1- Computer,2- Search3- Seizure4- Electronic Evidence5- Computer Forensic