İmaj yönetimi ve Kurtlar Vadisi örneği
Example of image management and Valley of the Wolves
  1. Tez No: 308678
  2. Yazar: MEHMET EMİN ALDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEHAT ÖNEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kurtlar Vadisi, son yıllarda Türkiye'de en çok izlenen ve tartışma yaratan televizyon dizisinin adıdır. Aslında, birden fazla televizyon dizisinin yaklaşık 200 bölümü ve sinema filmlerinden oluşan, geniş bir dizi ve film serisi bütünüdür. Kurtlar Vadisi, birçok bakımdan ilgi çekici bir medya ürünü olmayı başarmıştır. Kurtlar Vadisi'ni dikkat çekici bulmak için birçok neden bulunabilir. Reyting rekorları kıracak kadar çok izleniyor olması, medyada bolca yer bulacak kadar tartışma yaratıyor olması, şiddet içeriği nedeniyle itirazlara konu olması, hatta zaman zaman işlenen cinayetlere bile ilham verdiğinin söylenmesi, yer yer siyasetçilerin bile Kurtlar Vadisi hakkında konuşmak ve yapımcılarıyla görüşmek zorunda kalıyor olması, dizi yazarlarının ülke gündemine ilişkin birtakım mesajlar verdikleri iddiasında olması, bunlardan bazıları olabilir. Dizide şiddetin kullanılışı, milliyetçiliğe yer verilişi ve erkek kimliğinin sunumu gibi başlıklar, akademik incelemelerin konusu olmuştur. Tüm bu özelliklerin her biri bir arada düşünüldüğünde, Kurtlar Vadisi, aslında her mesajı çok sayıda izleyiciye etkili bir şekilde ulaşabilen bir yapım olarak, bu ilgiyi hak etmektedir.Bu tezde imaj yönetimin Kurtlar Vadisi dizisindeki etkisi araştırılmaya çalışılmış ve bir anket çalışması yapılarak sayısal verilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kurtlar Vadisi, (Valley of the Wolves) is name of a television series, which have been the most watched in Turkey and caused discussions in recent years. Actually, it is a completeness of comprehensive TV and movie series formed of almost 200 episodes of more than one TV series and motion-picture show. Kurtlar Vadisi, has achieved to be an attractive media product regarding many aspects. It is possible to find many reasons to assume Kurtlar Vadisi as attractive. Its being watched so much that cause it to break ratings record, cause to so many discussions to take place so much at the media, being the subject of oppositions because of its including violence context, sometimes it is stated that it even gives inspiration to murders, also the politicians feel themselves that they have to speak about Kurtlar Vadisi and make interviews with the producers of the series, existing of some claims of the film writers that they give some messages related with the country?s agenda may be assumed as some of these reasons. Some titles, such as, usage of violence at the series, giving place to nationalism in it and presentation of masculine character have become the subject of academic researches and analysis. When all these characteristics of the series are thought together, Kurtlar Vadisi, actually deserves this attraction as a production, that each message of it reaches to the many viewers effectively. The effects of image management on Kurtlar Vadisi series were researched and it was supported by numeric data through performing a survey.