Carlos Saura sinemasında sahne sanatları uyarlaması ve Bunuel ve Sultan Süleyman'ın Masası örneği
Carlos Saura cinema adaptation of the performing arts and Bunuel and Table of King Solomon
  1. Tez No: 308707
  2. Yazar: FERDA BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURAK BUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sanat ve sanat dallarının işbirliği ile oluşturulan Sahne Sanatlarının sinemaya uyarlanmış sinema örneği ile karşımıza çıkan Carlos Saura'nın müzikalleri konusu incelenmiş tir. Fiziksel bir yaklaşıma dans ve dansın tiyatro ile ilişkisinde bir biçim edinebilmesine olanak sağlayan koreografi, müzikallerin oluşumunda üç ana öge olarak belirtilmiştir. Opera, Bale, Tiyatro, Dans ve müzik; Flamenco örneği sinemaya yansıtılması konusu ele alınmıştır.Bu çalışmada, Carlos Saura'nın yaşamı ve sinema örnekleri incelenmiş, Sinemasına uyarladığı sahne sanatları ve Flamenco'ya olan tutkusunun İspanya'nın tarihçesi ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Fiziksel tiyatro ve dans tiyatrosun izlerinin hak,m olguğu ve öncülerinin de izinden giderek sahneyi sinemaya taşımıştır. Çalışmanın yöntemi, fiziksel tiyatro içinde barınan dans tiyatrosu türü sergilediği analiz edilmiştir. Bu yöntem ile elde edilen genel bulgular ise; sahne ve sahne sanatlarının bir anlatım biçimi ve göstergesi olmasının sonucu olarak dönemlerle eşgüdüm içinde nasıl şekillendiği ve geliştiği yansıtılmıştır.Sahne sanatlarında kurgu; dans, hareket, söz, oyunculuk ve sahne için gerekli bütün diğer ögelerin (ışık, dekor, aksesuar, müzik) birbiriyle sentezlenmesiyle oluşmuştur. Saura'nın filmleri, dans ve gösteri alanında gerçekleştirilen en önemli deneysel çalışmalar olmuştur.
Özet (Çeviri)
Art and Performing Arts in the branches of art created in collaboration with Carlos Saura's film musicals that have been specially adapted to film sample is analyzed. In relation to a physical approach to theater, dance and choreography in a format that allows you to acquire the, the formation of three main elements in musicals unless otherwise indicated. Opera, ballet, theater, dance and music, Flamenco was the case for instance reflected in the cinema.In this study, we examined samples of Carlos Saura's life and cinema, Cinema Flamenco'ya passion for performing arts and adapted to be associated with Spain's history emerged. Traces of physical theater and dance theater right in the footsteps of the pioneers of m olguğu and moved to cinema scene. Method for the study of physical theater, dance, theater housed in the exhibit were analyzed by type. In the general findings obtained by this method, and performing arts scene is the indicative of a style and how it is shaped and developed in coordination are reflected in periods as a result.Performing arts, fiction, dance, act, word, acting and all the other elements necessary for the scene (lighting, decor, accessories, music) formed by synthesizing each other. Saura's films, the most important experimental work has been performed in the field of dance and performance.