Devrim sonrası İran'ın dış politikasını belirleyen öncelikler: Lübnan uygulaması
Priorities determining Iran's foreign policy after the revolution: Lebanan applicotion
- Tez No: 308711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İran'ın etnik, siyasi ve kültürel yapısını incelemekte; İran'ı, İslam Devrimine götüren şartları, politika ve sorunlar çerçevesinde devrim öncesi ve sonrası dünya konjonkturunu, İran'ın dış politikasını, Şia'nın İran devrmindeki ve İran'ın iç yapısındaki yerini ve yine Şia'nın Batı dünyası ve dünyayı etkileyen önemli olaylara karşı verdiği tepkileri analiz etmeye çalışılmaktadır. İran ve İslam Devrimi hakkında ortaya konmuş kaynakların değerlendirilmesine dayalı olarak hazırlanan bu tez, İslam devrimi öncesi ve İslam Devrimi sonrasındaki İran'ı ve günümüzde İran'ın özellikle Batı endeksli dünya sistemi ile yaşadığı problemleri anlamayı ve buradan hareketle de objektif bir sonuca varmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, analyzes Iran's ethnic, political and cultural structure; and try to get results to understand about the conditions leading to the Islamic Revolution, a revolution within the framework of policy and issues before and after the world conjuncture, Iran's foreign policy, Shia's place in Revolution and Iran's internal structure and Shia's react against the Western world and events affecting the world. Islamic Revolution in Iran and is prepared based on the assessment of the resources set forth in this thesis, the Islamic revolution in Iran before and after the Islamic Revolution in Iran and now lives with the world system, particularly in Western indexed to understand the problems and here aims to arrive at an objective conclusion.