Hizmet kalitesi, müşteri tatmini ve müşteri sadakati: Fitness merkezi üyeleri üzerinde bir inceleme
Service quality, costemer satisfaction and customer loyalty: A research on the fitness centre members
- Tez No: 308739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma fitness merkezleri bağlamında, hizmet kalitesi, müşteri tatmini ve müşteri sadakati değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, ?fitness merkezleri hizmet kalitesi ölçeği?, ?müşteri tatmini ölçeği? ve ?müşteri sadakati ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler Ege Bölgesinde faaliyet gösteren ticari statüdeki özel bir fitness merkezi müşterilerinden (n=129) elde edilmiştir. Elde edilen verilerde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma analizleri yapılmış, ölçeğin geçerliliğinin belirlenmesi için açımlayıcı faktör analizi, iç tutarlılığının belirlenebilmesi için Cronbach Alpha güvenlik katsayısı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was made in order to specify the variables among the service quality, customer satisfaction and customer loyalty. ?Service quality scale for fitness centers?, ?customer satisfaction scale? and ?customer loyalty scale? were used as data collection instruments. The data used in the research was obtained from the fitness centres? customers (n=129) in Aegean Region.The data obtained were applied with frequency, percentage value, arithmetic mean and standard deviation analyses together with factor analyses to determine validation of scales and Cronbach Alpha Coefficients to determine internal consistency.