Türkiye-İsrail ekonomik ilişkileri (1950-1970)
Turkey-Israel economic relations (1950-1970)
  1. Tez No: 308747
  2. Yazar: MELİH DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Türkiye'nin 28 Mart 1949 tarihinde İsrail'i tanımasıyla başlayan ikili ilişkiler altmış yılı geride bırakmıştır. Türkiye ve İsrail arasındaki siyasal, sosyal ve ekonomik ilişkiler, 1950-1970 yıllarını kapsayan 20 yıllık süreçte gelişerek devam etmiştir. 1950'li yıllarda politik açıdan kırılgan bir zeminde başlayan ilişkiler, iki ülke arasında gerçekleşen ?Çevresel Pakt? ile 1958 yılında somut bir zemine oturmuştur. Küresel ve bölgesel faktörlerin etkisi altındaki Türkiye-İsrail ekonomik ilişkileri, iki ülke arasındaki siyasi sürece paralel bir şekilde seyretmiştir. 1950-1970 yılları arasındaki dönem, Ankara-Tel-Aviv ilişkilerinin tesis edilmeye çalışıldığı bir safha olmuştur. Bu erken dönem Türkiye-İsrail ilişkileri açısından daha çok kurumsallaşma dönemi olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
On March 28, 1949 beginning with recognition of Turkey's bilateral relations with Israel surpassed sixty years. Between Turkey and Israel's political, social and economic relations, had continued in the 20 year period covering the years 1950-1970. Starting in the 1950s on the ground politically fragile relations between the two countries took place in 1958 with the Environmental Pact reached a tangible form. Under the influence of global and regional factors in Turkey-Israel economic relations between the two countries remained in the political process in parallel. The period between 1950-1970 is to try to establish relations between Ankara and Tel-Aviv has been a phase. This is a very early stage in terms of Turkey-Israel relations can be considered as a period of institutionalization.