Sosyal politika açısından Artvin'den İstanbul'a göç
The emigration from Artvin to İstanbul according to social politics
- Tez No: 217871
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 303
Özet
Tarihi süreç itibariyle incelendiğinde göçün pek çok farklı sebeplerden kaynaklandığı görülmektedir. Sebep ve sonuç itibari ile çok boyutlu bir olgu olarak göçlerle farklı bilim dalları ilgilenme gereği duymuştur. Göçler toplumların sosyo-ekonomik dönüşümlerine katkıda bulunan ve geleneksel toplumlardan modern toplumlara geçişte her dönemde dinamik bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.Türkiye'de iç göç 1950'li yıllardan itibaren yoğunluk kazanmaya başlamıştır. Artvin ili için incelendiğinde, 1970'li yıllardan itibaren göçlerin arttığı görülmektedir. İlk dönemler genelde göçler eğitim amacıyla yapılırken 1970'ler den sonra ise ekonomik ve sosyal nedenler göçlerde etkili olmuştur. Coğrafi şartlar ve iklim şartlarının tarıma müsait olmaması, geniş alanların dağlık olması ve ekili alanların azlığı Artvin insanını göçe zorlamıştır. İstanbul, Bursa, Ankara, Kocaeli, Rize, İzmir gibi sanayileşmiş ve gelişmiş bazı iller Artvin'in yoğun olarak göç verdiği illerin başında gelmektedir. Tarımla uğraşan köyler, kırsal alanlardaki nüfusun ekserisi göç etmiş ve halen göç vermeye devam etmektedir.İstanbul'a göç edenlerle ilgili yapmış olduğumuz araştırmada, göç edenlerin köyden kente göçte bir uyum sorunu yaşamadıkları görülmüştür. Göç edenlerin ekonomik durumları daha iyi bir seviyeye gelmiş, bir kısmı işçi iken kendi işini kurarak üretime katkı sağlamıştır. Kent yaşantısı bireylerin daha örgütlü bireyler haline gelmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
When examined in terms of history, it is apparent that migration has various reasons behind it. A wide range of branches of science has studied migration in that it is a multi-dimensioned concept with regard to its causes and effects. As well as affecting socio-economic changes in societies, migrations appear as dynamic processes in all periods of shifts from traditional societies to modern societies.In Turkey the migration inside the country, itself has increased starting from 1950?s. As for Artvin, in 1970?s it is seen that the migrations have gone up. At first, the main motives behind these migrations were educational; however, after 1970?s economic and social reasons were more influential. The reasons, which forced the people of Artvin to migrate, were the scarcity of cultivated lands; the climate is being unsuitable for agriculture, and vast fields? being inside the mountain areas. Some industrialized and developed cities such as Istanbul, Bursa, Ankara, Kocaeli, Rize and Izmir are the main destinations, which Artvin people migrate to. The majority of the population of rural areas and villages dealing with agriculture has already migrated, and is still migrating.In the investigation that we conducted among the migrants from rural areas to Istanbul, it is found out that they do not encounter any adaptation problems. Moreover, their financial status has increased, and becoming more independent some of them established their own businesses while they were only workers previously. Urban life has converted the individuals into a more organized state.