Sendika özgürlüğü ve hakkı
Trade union freedom and right
  1. Tez No: 308756
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALGUN ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızın özünü oluşturan sendika özgürlüğü ve hakkı, bugün yalnızca ulusal düzenlemelere konu olmayıp uluslararası hukukta da önem ve hassasiyetle ele alınmaktadır. Öyle ki, bugün pek çok ülkenin mevzuatında yer alan sendika özgürlüğü ve hakkı, temel bir insan hakkı olarak değerlendirilmekte, demokratikleşmenin vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul görmekte ve uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmaktadır. Böylece, sendika özgürlüğü ve hakkına ilişkin uluslararası sözleşmeleri onaylayan ülkelere, iç hukuklarında konuyla ilgili hükümlere paralel düzenlemeleri yapma hususunda uluslararası bir sorumluluk yüklenmektedir. Türkiye, çalışma yaşamına verdiği önem doğrultusunda Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından hazırlanan sözleşmeler başta olmak üzere, sendika özgürlüğünü savunan pek çok uluslararası sözleşmeye imza atarak, uluslararası kriterlere uygun bir iç hukuk sistemi kurma hususunda yükümlülük altına girmiştir. Ülkemizde bu bağlamda somut adımlar atılmıştır ve gelişim süreci devam etmektedir.Tez çalışmamızda, çalışma hayatının, insan yaşamının neredeyse tamamını kapladığı dünyamızda son derece önem arz eden sendikaların tanımı, tarihi gelişimi, yasal değişim süreci, sendikal anlayışlar, Türkiye'de sendika özgürlüğü ve hakkının kavram ve tanımı, sendika özgürlüğü ve hakkı-insan hakkı ilişkisi, sendika özgürlüğü ve hakkının kapsamı, korunması, sınırları, sendika ve konfederasyonların denetlenmesi, sendika özgürlüğü ve hakkına ilişkin uluslararası ilkeler, sendika özgürlüğü ve hakkına kaynaklık eden uluslararası belgeler, uluslararası denetim ile ulusal mevzuata yönelik çeşitli eleştirilere yer verilmiştir. Yapılan incelemeler sonucu oluşan kanaat; bağımsızlığın en önemli unsurlarından biri olan `ekonomik güce' ulaşma yolunda, çalışma hayatının ve çalışma koşullarının günden güne zorlaştığı, rekabetin arttığı dünyamızda, işverenlerin yanı sıra özellikle çalışanların korunmasını amaçlayan sendikal hak ve özgürlüklerin desteklenmediği bir sistemde, onurlu bir yaşam seviyesi, toplumsal huzur ve demokrasiden bahsedilemeyeceği yönündedir.
Özet (Çeviri)
Today, ?the trade union freedom and right? which is the essence of our study, is not only subject to national regulations, but also handled in the international platform with importance and sensitivity. It takes part in many countries? legislations as a basic human right. It is accepted as an indispensible part of democratization and protected by international treaties. Consequently, the countries which ratified treaties corresponding trade union freedom and right, have international responsibility for making regulations parallel to the subject in their domestic law.By giving importance to working life, Turkey ratified treaties made by International Labor Organization firstly and lots of other international treaties which defend trade union freedom and right. In this way, Turkey also has an international responsibility for making regulations parallel to the subject in its domestic law. Our country has taken concrete steps about this subject and the development process continues.With our study, in a world where working life occupies almost the entire human life, definition of the trade unions which are highly important, historical process, the process of legislative change, insights into the trade union, concept and definition of the trade union freedom and right, correlation between trade union freedom and right ? human right, the scope, protection, boundaries of the trade union freedom and right, inspection of the trade unions and confederations, international principles, the international documents that the source of trade union freedom end right, international audit and various criticisms related to national laws are mentioned. Conviction formed as a result of investigations is briefly as below. While trying to reach economic power which is one of the most important primary matters of freedom, working life and conditions get difficult day by day. The competition increases. In such a world, with a system that doesn?t support the freedom and right of the trade union which aims to protect especially employees besides employers, dignified level of life, social peace and democracy can?t exist.