Kollektif sendika özgürlüğü
Collective labour union liberty
  1. Tez No: 107086
  2. Yazar: NURULLAH SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANA BİLİM DALI ÖZEL HUKU YÜKSEK LİSANS PROGRAMI KOLLEKTİF SENDİKA ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZET Anayasa da sendika özgürlüğü sadece işçilere değiL sendikalara da tanınmış bulunmaktadır. Sendikanın varlığı ve faaliyetlerinin korunması devlete, üyelerine, üçüncü kişilere karşı söz konusu olmaktadır. Sendikaların varlığı işçiler kadar toplum için de zorunludur. Örgütlenme özgürlüğü ve sendikalar kollektif sendika özgürlüğünün temel kavramlarıdır. Örgütlenme özgürlüğünün araçları olan toplanma hakkı, gösteri ve yürüyüş hakkı konumuz içinde önemlidir. Sendikanın bazı unsurları vardır, ortak amaç, serbestçe kurulabilme, bağımsızlık demokratik ilkelere uygunluk, tüzel kişilik. Sendika ve dernek temelde ikisi de örgüttür. Ancak sendika ve dernek birbirinden farklıdır. Kollektif sendika özgürlüğünün üç niteliği vardır; çifte hak karakteri, toplu iş sözleşmesi hakla ve grev hakkı. Bireysel sendika özgürlüğü ile kollektif sendika özgürlüğünün çatışmasında kollektif sendika özgürlüğüne üstünlük tanınmalıdır. Ayrıca grev hakkı olmayan memur sendikaları olumsuz anlamda konumuza örnektir. Grevsiz kollektif sendika özgürlüğü düşünülemez. Kollektif sendika özgürlüğü zamanla uluslararası belgelerde yer bulmuştur. Özellikle Uluslararası Çalışma Örgütü belgelerinde ayrıntılı düzenlemeler yer almaktadır. Anayasamız da bu yönde düzenlemeler içermektedir. Mevzuatımızda kollektif sendika özgürlüğüne bir çok sınırlamalar getirilmiştir. Sendika kuruculuğuna getirilen fiili on yıl çalışma süresi gibi. Kollektif sendika özgürlüğünün gelişmesi sendikanın, sendikal örgütlenmenin de gelişmesi anlamına gelir. Güçlü bir sendika bireysel özgürlüklerinde gelişmesini sağlar. Sendika hakkı ve özgürlüğü, toplu iş sözleşmesi hakkı ve grev hakkı aynı amaca yönelik ve birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün olmayan temel sosyal ve ekonomik haklardır. İşçi ve işveren ilişkilerine devlet bazı düzenleyici kurallar koymuştur. Bu yolla sözleşme özgürlüğünün işçi aleyhine aşınmasını engellemekistenmiştir. İşçiye ne kadar yasa yoluyla hak verilirse verilsin işveren karşısında birey olarak zayıf kalacaktır. İşçilerin işveren karşısındaki bu eşitsizliğini ve zayıflığını gidermenin tek çaresi özgürce sendika adı allında örgütlenmektir.
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK ANA BİLİM DALI ÖZEL HUKU YÜKSEK LİSANS PROGRAMI COLLECTIVE LABOUR UNION LİBERTY ABSTRACT Constitution has recognitioned labour union liberty for worker, at the same time has recognitioned liberty for labour union. Activity and existence of labour union should protect from state, members of the labour union and third person. Existence of the labour union is a necessary corporate for worker and community. Liberty of organisation and labour union are basic concept of the collective union liberty. Freedom of meeting and freedom of demonstration are important means for freedom to organisation. These concepts are considerable our topic. Labour union has got some elements; common purpose, freely to assemble, appropriateness to democratic principle, legal entity. Labour union and association are both organization at basic opinion. But these concepts are different about common purpose, freely to assemble and specially inspection, closing, activity. Our topic, collective labour union liberty has got three qualities; dual right character, free collective bargaining and right to strike. Individual labour union liberty and collective labour union liberty are against concepts but we prefer the second concept. Civil servants have got union freedom but it is not comprising the right to strike. This situation is a negative example for our topic. Collective labour union freedom must comprise right of strike, without right of strike is a thought- provoking situation. Collective labour union liberty took part at the international document in the course of time. Documents of International Labour Organisation specially take part detailed arrangement. Constitutions include such this arrangements. The powerful labour union are proving that the individual freedom.