Çift taraflı montaj hattı dengeleme problemlerinin genetik algoritma yaklaşımıyla optimizasyonu
The optimization of two-sided assembly line balancing problems with genetic algorithm approach
  1. Tez No: 308775
  2. Yazar: ERDİNÇ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çift taraflı montaj hatları otobüs, kamyon gibi büyük boyutlu ürünlerin üretiminde kullanılan üretim hatlarıdır. Geleneksel montaj hatlarında olduğu gibi çift taraflı montaj hatlarında da genel olarak hattın daha verimli kullanılması amacıyla dengeleme çalışması yapılmaktadır. Çift taraflı montaj hattı dengeleme problemleri iki grup altında incelenmektedir. İlki sabit bir çevrim süresi kısıtı altında hat uzunluğunu, eş istasyon sayısını minimize etmeyi amaçlayan Tip-1 problemleridir. İkincisi ise sabit hat uzunluğu kısıtı altında çevrim süresini minimize etmeyi amaçlayan Tip-2 problemleridir. Çalışmada Tip-1 ve Tip-2 problemleri için matematiksel model önerilmiş olup gerçek verilerle elde edilen Tip-1 probleminin çözümü için meta sezgisel yaklaşımlardan genetik algoritmalar (GA) kullanılmıştır. C# da yazılan genetik algoritma programı ile etkili sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Two-sided assembly lines are used in the production of heavy-duty vehicles such as buses and trucks. Generally, balancing process is applied in two-sided assembly lines as used in traditional assembly lines to use the line more effectively. The Two-sided assembly line balancing problems are examined in two groups. Type 1 problems aim at minimizing the length of line, number of co-stations under the constraint of constant cycle. On the other hand Type 2 problems aim at minimizing the cycle time under the constraint of length of constant line. In this thesis, a mathematical model is proposed for the Type 1 and Type 2 problems and genetic algorithms from meta-heuristic approaches are used for the solution of Type 1 problem. Effective results are achieved by genetic algorithm programme based on C#.