Ayrımcılık suçu
Discrimination on grounds of Criminal Law
- Tez No: 308776
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
2005 yılında yürürlüğe giren Türk Ceza Kanununda ilk defa ayrımcılık suçuna yer verilmiştir. Türkiye'nin toplumsal yapısı açısından uzun yıllardır büyük bir ihtiyacın giderilmesi doğrultusunda karşılığı olacağı düşünülen ayrımcılık suçu, çalışmamızda getirdiğimiz eleştirilerle beraber yine de aktüel bir sorunun tartışılıyor olmasına vesile olmuştur. Bu amaçlarla hazırladığımız çalışmanın birinci bölümünde; ayrımcılığın doğuşu ve tarihsel gelişimi incelenecek ardından ?ayrımcılık? tanımı yapılarak; ayrımcılık biçimleri üzerinde durulacak ve bölümün son kısmında ise; ayrımcılığın eşitlik ve farklı muamele kavramları ile arasındaki ilişki değerlendirilecektir. Bu bölüm ile yalnızca ayrımcılığa ilişkin kavramları açıklığa kavuşturmak değil; ayrımcılık yasağına ilişkin bir temel yaratarak; ayrımcı muamelenin tespiti açısından kolaylık sağlamaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise; ?ayrımcılık yasağı?nın uluslararası ve ulusal hukuktaki yeri üzerinde durulacaktır. Uluslararası alanda; Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan altı ana sözleşme ile Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve son olarak Avrupa Birliği tarafından yayınlanan iki Yönerge; ulusal hukukumuzda ise; başta Anayasa olmak üzere Türk Ceza Kanunu, Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, İş Kanunu, Sendikalar Kanunu, Devlet Memurları Kanunu çalışma kapsamına dahil edilmiş; İçişleri Bakanlığı tarafından ilgili sivil toplum örgütlerine eposta yoluyla gönderilen Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu Yasa Tasarısı Taslağı ise konu ile ilgili önemli bir taslak olması ve metinde ayrımcılık tanımlarına yer verilmiş olması nedeniyle bölümde yer almıştır.Son bölümde; TCK' nın 122. maddesi ile suç olarak düzenlenen ?Ayrımcılık? suçu ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Discrimination crime, for the first time, had been included within the Turkish Criminal Code that had been put into effort in 2005. Discrimination crime, which is thought to be operational in meeting a need felt since long years, had also been an occasion for discussing an actual problem as well as raising some criticisms in this study.To this end, the first chapter of the study will investigate the birth and historical development of discrimination followed by a definition of ?discrimination?. Then it will tackle with the forms of discrimination and the final part of the chapter will examine the relationship between the concept of discrimination and the concepts of equality and treating differently. This chapter will not only reveal the concepts related to discrimination but also will lay the ground for the prohibition of discrimination; this will also, hopefully, facilitate the determination of discriminative treatment. The second chapter will deal with the place of the prohibition of discrimination in national and international law. In this framework, the following pieces of legislation had been discussed: six main conventions by United Nations, European Convention on Human Rights and finally two directives published by EU as international law; Constitution, Turkish Criminal Code, Law on Amendments in Laws and Decree Laws on Disabled People, Labour Code, Unions Code and Civil Servants Law as national legislation. This chapter also includes the discussion of Draft Law on Combat against Discrimination and Board of Equality, which had been sent to civil society organizations by the Ministry of Interior via e-mail, since this is an important draft related to the issue and since the text includes the definition of discrimination.The final chapter will deal with the discrimination crime as postulated by the Article 122 of Turkish Criminal Code.