Çocuklar için durumluk-sürekli kaygı envanterinin uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
  1. Tez No: 30878
  2. Yazar: ŞENİZ ÖZUSTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHUNDE ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, Spielberger ' in Çocuklar için Durumluk- SUrekli Kaygı Envanterinin Türk çocuklarına uyarlanması çalışmasıdır. Bu amaçla, 9-12 yaşlarındaki toplam 615 çocuktan (298 kız ve 317 erkek) normatif veriler toplanmıştır. Dört yas grubuna ilişkin durumluk-sUrekli kaygı puanlarının yüzdelik sıraları ve normallestirilmis t puanları hesaplanmıştır. ölçeklerin güvenirlik çalışması, içtutarlık için Cronbach Alfa yöntemi ve test-tekrar test yöntemiyle hesaplanmıştır. ölçeklerin, sözü geçen yöntemlere göre Türk örneklemi için güvenilir olduğu bulunmuştur. Yas ve cinsiyete göre durumluk ve sürekli kaygı puanları, varyans analiziyle karsılastırılmıstır. Büyük yas çocukların (11-12 yas), küçük yas çocuklarına göre (9-10) ölçeklerden daha yüksek puan aldıkları bulunmuştur. Ayrıca kızların erkeklere göre durumluk ve sürekli kaygı ölçeklerinden yüksek puan aldıkları bulunmuştur. Kriter geçerliği çalışmasında ise, kaygı bozukluğu tanısı alan, diğer psikiyatrik tanıları alan ve normal çocuklardan toplanan veriler karsılastırılmıstır. Kaygı bozukluğu ve normal grup arasındaki farklar, durumluk ve sürekli kaygı puanı acısından manidar bulunmuştur.Ill Kaygı bozukluğu tanısı alan grubun, diğer psikiyatrik tanıları alan gruba göre durumluk kaygı ölçeğinden daha yüksek puanlar aldıkları bulunmuştur. Bu grupların sürekli kaygı ölçeğinden aldıkları puanlar açısından fark bulunmamıştır. Sunulan çalışmada, çocuklarda kaygının önemi ve ölçülmesinin gerekliliği vurgulanmış ve bulgular, ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT State-Trait Anxiety Inventory for children (Spielberger, 1973) was administered to 615 normal children between 9-12 years of age. Percentile ranks and standardized t scores were computed for each age group. For both Trait Anxiety and State Anxiety scales, internal consistency and test-retest reliabilities were found to be high. Analysis of variance yielded significant age and sex differences on both A-Trait and A-State scores. It has been found that older children (11-12 age), got higher scores on both A-Trait and A-State scales than younger children (9-10 age). It has also been found that girls got higher scores on both scales than boys. Criterion validity measures were obtained through the comparisons of the normal group, the anxiety disorder group and another group of patients having diagnoses other than anxiety disorder. Differences between the normal group and the anxiety disorder group were significant on both scales. The only difference between the anxiety group and the group having different psychiatric diagnoses was found to be only on the A-State scale scores. Results were discussed in the light of the literature on state-trait anxiety theory.