Farklı yaş gruplarındaki kadınlarda menopoza ilişkin belirtilerin, tutumların ve yaşama bakış açısının incelenmesi
  1. Tez No: 30877
  2. Yazar: ZEHRA UÇANOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜVEYDE BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
XX ÖZET Bu araştırmada farklı yaş grupları ve eğitim düzeyindeki kadınlarda menapoza ilişkin belirtiler, tutumlar ve yaşama bakış açısı incelenmiştir. Araştırmanın birinci amacı, yaş, eğitim düzeyi ve farklı menapoz gruplarına göre menapoza ilişkin belirti ve tutumlardaki değişimleri belirlemekti. Araştırmanın ikinci amacı ise, yukarıda sözü edilen değişkenlerle birlikte deneklerin çeşitli sosyo-demografik özelliklerinin menapoza ilişkin belirti ve tutumları yordamadaki gücünü belirlemekti. Ayrıca araştırmada menapoza ilişkin belirtiler ile tutumlar arasındaki ilişki ve yaşama bakış açısı ile menapoza ilişkin belirtiler ve tutumlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi orta ve yüksek eğitim düzeyinden, 29-60 yaş arasında 4 farklı yaş grubunun toplamı olan 240 kadın denek oluşturmuştur. Ayrıca örnek! emdeki 45-54 yaş grubu menapoza girmemiş, menapoza girmiş ve menapozda olup kliniğe başvurmuş eşit üç gruptan oluşmaktadır. Araştırmada Belirti Tarama Listesi (Neugarten ve Kraines 1965), Menapoza ilişkin Tutum Ölçeği (Uçanok, 1994) ve Yaşam Yönelimi Testi (Scheier ve Carver, 1985) menapoza ilişkin belirtil eri, tutumları ve yaşama bakış açısını ölçmek amacıyla kullanılmıştır. Verilern analizinde ANOVA, Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırmada gelişimsel açıdan menapoza ilişkin belirti ve tutum iXXX bulgularına bakıldığında, yaş grupları ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu gözlenmiştir. En yüksek belirti puan ortalamasının 55-60 yaş grubunda olduğu ve menapoza ilişkin tutumlarda yaş artışı ile birlikte olumlu yönelim olduğu görülmüştür. Eğitim düzeyi yükseldikçe menapoza ilişkin belirti ortalamasında azalma olduğu ve menapoza ilişkin tutumların daha olumlu bir yönelim gösterdiği gözlenmiştir. Yaş ve eğitim düzeyinin menapoza ilişkin belirti ve tutumları yordamada anlamlı katkısı olduğu görülmüştür. Araştırmamızın diğer odak noktası olan 45-54 yaşları arasındaki menapoza gruplarına ilişkin bulgular ise, belirtiler açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Menapozda olup kliniğe başvuran gruptaki deneklerin en yüksek belirti ortalamasını aldığı gözlenmiştir. Sözü edilen yaş grubundaki deneklerin medeni halinin menapoza ilişkin tutumları yordamada anlamlı katkısı olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları »yaşama bakış açısı ile menapoza ilişkin belirtiler ve tutumlar arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırma bulguları diğer ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçları çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study was designed to investigate menapousal symptoms, attitudes toward the menapouse and life orientation in different age and educational groups of women. The primary aim of the study was to investigate the above mentioned variables according to different age groups, different educational levels and different menapousal groups. The second aim the study was to investigate the predictive power of different socio-demographic variables on menapousal symptoms and attitudes. The relationship between life orientation and menapousal symptoms and attitudes were also investigated. The sample consisted of 240 women subjects with an range of 29-60 forming 4 different age groups representing lycee and university educational Wels. The age group 45-54 was further divided equally into 3 groups based on non-menapousal, menapousal and admission to menapouse clinic variables. The Symptom Checklist (Neugarten and Kraines 1965), Attitudes Toward the Menapouse Questionnare (Uçanok 1994) and Life Orientation Test (Scheier and Carver 1985) were used to measure menapousal symptoms, attitudes toward the menapouse and life orientation. Data were analyzed using ANOVA, Stepwise Multiple Regression Analysis and Pearson Moments Correlation technics. The results indicated that there were significant differences developmental ly between all age groups and educational levels onmenapousal symptoms and attitudes. The highest mean on menapousal symptoms was observed in the 55-60 age group and tere was an increasing positive attitude in attitudes toward the menapouse with age increase. There was a decrease of menapousal symptoms and an increase of positive attitude with higher educational level. Age and educational level could predict menapousal symptoms and attitudes significantly. There were significant differencs between the three groups of the age group 45-54 on the variables of menapousal symptoms. The menapousal group who attended the menapouse clinic had the highest symptom mean. In the 45-54 age group, the marital status of the subjects could predict menapousal attitudes significantly. There was also a significant correlation between life orientation and menapousal symptoms and attitudes toward the menapouse. The findings of the this study were discussed within the framework of other results of studies in different countries.