Siyasal hak ve özgürlüklerin kapsamı ve sınırları
The content and limits of political rights and freedoms
  1. Tez No: 308783
  2. Yazar: HAMDİ GÖKÇE ZABUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu çalışma, güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen siyasal hak kavramını ve siyasal hakların kapsamını araştırmaktadır. Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde siyasal hak ve özgürlük kavramı ile dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişmesi incelenmiştir. İkinci bölümde ise 1982 Anayasasındaki sistematik düzenleme esas alınarak siyasal hak ve özgürlük çeşitleri irdelenmiştir. Siyasal hak ve özgürlüklerin kapsamı ve sınırları ise üçüncü bölümün konusunu oluşturmaktadır. Bu bölümde, temel hakların kötüye kullanılması yasağı ve bu yasağın siyasal haklara etkisi üzerinde durulmuştur. Siyasal partiler, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Araştırmada, kapatılan siyasal partilere ilişkin Anayasa Mahkemesi kararlarının yanı sıra kapatılan siyasal partilerin AİHM'ne başvuruları üzerine verilen kararlar da incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar sonuç kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study examines the scope of concept of political rights and freedom that are always up to date. The study consists of three main parts.The first chapter was examined the concept of political rights and free-doms with political rights the historical development of Turkey and the world. In the second part are discussed types of political rights in the context of regulation in the 1982 Constitution.The scope and limits of political rights is forming the third chapter of the thesis. In this section, investigated the prohibition of abuse of fundamental rights and the effects of political rights of this ban. Political parties are indispensable elements of democratic life. An analysis of the decisions of ECHR as well regard to the cases of the politcal parties banned by TCC takes place here in this study.Finally, it ended with a conclusion that analyses and touches.