Türk vatandaşlığının kazanılmasında idarenin takdir yetkisi
Discretionary power of the administration in the acquisition of Turkish citizenship
- Tez No: 927059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında,“Türk Vatandaşlığının Kazanılmasında İdarenin Takdir Yetkisi”konusu kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Vatandaşlık kavramı, tarih boyunca devletlerin egemenlik anlayışının bir parçası olarak önemli bir yer tutmuş olup, siyasal ve sosyal dinamiklerin etkisiyle zaman içinde çeşitli tanımlamalara ve kazanılma yollarına tabi olmuştur. Türk vatandaşlığının kazanılma yolları, hukuki ve idari düzenlemeler çerçevesinde farklı şekillerde ele alınmıştır. Türk vatandaşlığı, doğum yoluyla, evlilik birliği ile, olağan yolla ve istisnai durumlar şeklindeki çeşitli yöntemler ile kazanılabilir. Bu süreçlerde idarenin takdir yetkisi büyük bir rol oynamaktadır. İdarenin takdir yetkisi, hukukun belirlediği sınırlar dâhilinde karar verme yetisini ifade eder ve bu yetki, idareye esneklik kazandırırken, hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olarak denetlenmektedir. İdarenin Türk vatandaşlığının kazanılması sürecindeki takdir yetkisi, bireylerin hak ve özgürlüklerini doğrudan etkileyen kritik bir unsurdur. Bu nedenle, takdir yetkisinin kullanımı ve bu kullanımın yargısal denetimi, hukukun temel prensipleri çerçevesinde büyük önem arz etmektedir. Tez çalışmamızda, bu sürecin ayrıntılı bir incelemesi yapılmış ve takdir yetkisinin sınırları ile denetim mekanizmaları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmanın, Türk Vatandaşlık Hukukuna, Milletlerarası Özel Hukuka ve idarenin takdir yetkisinin kullanımına ilişkin literatüre önemli katkılar sağlamasını ve bu alandaki hukuki anlayışın gelişimine yardımcı olmasını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the topic of“Discretionary Power of the Administration in the Acquisition of Turkish Citizenship.”Historically, the concept of citizenship has held significant importance as a component of state sovereignty and has been subject to various definitions and methods of acquisition influenced by political and social dynamics over time. The pathways to acquiring Turkish citizenship have been addressed through different legal and administrative regulations. Turkish citizenship can be acquired by birth, through marriage, via regular procedures, and under exceptional circumstances. In these processes, the discretionary power of the administration plays a crucial role. Discretionary power refers to the authority to make decisions within the boundaries set by law, providing the administration with flexibility while ensuring compliance with the principle of the rule of law. The discretionary power of the administration in the process of acquiring Turkish citizenship is a critical element that directly affects the rights and freedoms of individuals. Therefore, the exercise of discretionary power and its judicial review are of paramount importance within the framework of fundamental legal principles. This thesis conducts a detailed examination of this process, thoroughly addressing the boundaries of discretionary power and the mechanisms of oversight. It is my hope that this study will make significant contributions to Turkish Citizenship Law, Private International Law, and the literature on the exercise of discretionary power by the administration, thereby aiding in the development of legal understanding in this field.