Türk işaret dilinde soru: Kaş hareketlerinin dilsel çözümlemesi
Question in Turkish sign language: Linguistic analysis of eyebrows
- Tez No: 308788
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLÂL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, Türk İşaret Dili soru tümcelerinde kaş hareketinin dilsel rolü incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, soru tümcelerinin görünümünde önemli role sahip olduğu düşünülen Türk İşaret Dilinde bilgi yapısının biçimlenişi ve dilsel gerçekleşimi araştırılmıştır. Evet/hayır soru tümceleri, ne soru tümceleri ve bildiri tümcelerindeki kaş yüksekliğini, niceliksel açıdan ölçmek amacıyla toplam 120 tümceden elde edilen 883 fotoğraf üzerinde 2700'den fazla ölçüm yapılmıştır. Her bir tümce için minimum, maksimum ve ortalama kaş yüksekliği ölçülmüştür. Sonuçlar göstermiştir ki, Türk İşaret Dili, soru tümcesi türlerini birbirinden ayırmak için kaş yüksekliğini kullanmaktadır. Evet/hayır soru tümcesi kaş yüksekliği, bildiri tümceleri ve ne soru tümcelerinden yüksek, ne soru tümcesi kaş yüksekliği ise hem bildiri hem de evet/hayır soru tümcelerinden düşüktür. Bunun yanı sıra, soru tümcelerinde el dışı işaret zorunlu olarak tüm tümcede görülmektedir.Bu araştırmada, ayrıca, Türk İşaret Dili bilgi yapısının konu-yourum, bilgi odağı, empatik odak ve konudan oluşan dörtlü bir bölümleniş içerdiği ve Lillo-Martin ve Quadros (2008)'de önerilen bilgi yapısı modelinin Türk İşaret Dilinde bilgi yapısının açıklanmasında kullanılabileceği de açığa çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, linguistic role of the eyebrows movement in interrogative sentences of Turkish Sign Language (TİD) was examined. This study also scrutinize the formation of information structure in Turkish Sign Language and its linguistic realization which are thought to play important role in interrogative means.To investigate eyebrow height in yes/no questions, wh-questions and statements, more than 2700 quantitive measurements was done over 883 pictures recorded from a total of 120 signed sentences. Minimum, maximum and mean eyebrow height for each sentence was examined. The findings show that TİD use eyebrow height to distinguish between question types. Eyebrow height in yes/no questions is higher than both statements and wh-questions; Eyebrow height in wh-questions is lower than both statements and yes/no questions. Furthermore, in interrogative sentences, nonmanual marking spreads obligatorily over the entire sentence. This study also reveals that information structure in Turkish Sign Language is four-partite, which has topic-comment, information focus, emphatic focus and topic, and that information structure model offered by Lillo-Martin and Quadros (2008) can be used to unfold information structure in Turkish Sign Language.