Şarhöyük sığırlarının zooarkeolojik analizi
Zooarchaeological analysis of Şarhöyük cattle
- Tez No: 308793
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ, PROF. DR. R. MERİH HAZIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Anthropology, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Eskişehir İli sınırları içinde yer alan Şarhöyük, İç Anadolu'daki Hitit Dönemi'ne ait en erken yerleşimler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada Şarhöyük insanlarının sığırlarla olan ilişkileri ve sığırlar arasındaki boyut farkları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 1989-2008 yılları arasında bulunan kemikler içerisinden 639 adet sığır kemiği incelenmiştir. Şarhöyük sığırlarının boyut açısından dönemler arasında farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bulgular, Anadolu'ya özgü sığır özelliklerini göstermektedir. Farklı alanlarla yapılan karşılaştırmada ise, çevre koşullarına bağlı olarak serimiz materyallerinin güney kesimlerden tespit edilen sığırlardan küçük oldukları gözlenmektedir. Cinsiyet dağılımına bakıldığında, iş gücünden yararlanılan öküz varlığının mevcut olduğu tespit edilmiştir. Yaş dağılımları dikkate alındığında 1,5-2 yaşın üzerinde sığırların yoğun olduğu gözlenmiştir. Bunun başlıca nedenleri arasında parmak kemiklerinin sayıca fazla olması gelmektedir.Sonuçlar Şarhöyük'ün sığır yetirştiriciliği için uygun bir alan olduğunu işaret etmektedir. Hitit Dönemi'nde Şarhöyük insanları sığırların işgücünden yararlandıkları gibi et ve süt ürünlerinden de yararlanmışlardır. Fakat, Bizans-İslam Dönem'inde sığırlar daha çok kurban amaçlı kullanılmış olabilir.
Özet (Çeviri)
Şarhöyük located in Eskişehir province is among the earliest settlements of Hittie period in the central Anatolia. In this study, the relationship between the Şarhöyük people and cattle, and the differences among the cattle size are identified. For this purpose 639 cattle bones that found between 1989-2008 years are examined. It is observed that the cattle in Şarhöyük do not show any size difference between periods.According to the results the cattle showed characteristics belonging to the Anatolia. On the other hand, it is observed that they are smaller in size compared with the southern samples. Sex distribution points out the existence of ox individuals, which is used for labor. Considering the age distribution the age over 1,5-2 years are dominant. One of the most important reason is the plentitude of the phalanx bones. Results point out that Şarhöyük is a suitable area for cattle breeding. Peoplke benefit not only meat and dairy products but also labor force of the cattle in Hittie Period. However, the cattle may have been sacrificed during the Byzantine and Islamic Periods.