Siyasal katılımda kitle iletişim araçlarının seçmenler üzerine etkisi: Karaman ili seçmenleri üzerine bir alan araştırması
The effect of mass media on voters in political participation; a field study on Karaman city voters
  1. Tez No: 308816
  2. Yazar: FADİME DİLBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR CANÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
Bireyler bir toplum içerisinde birlikte yaşamakta ve karşılıklı etkileşim, iletişim içerisinde bulunmaktadırlar. Bu etkileşim ve iletişim sürecinde diğer insanlardan etkilendikleri gibi kendileri de diğer insanları etkilemektedirler. Günümüzde bireysel davranışların dışında bireyleri etkileyebilen bir başka güçte kitle iletişim araçlarıdır. Kitle iletişim araçları insanlara yeni yaşam modelleri sunarak; onların sosyal yaşantılarını etkilerler ki siyasal davranışlarda bunlar içerisinde yer almaktadır.Siyasal katılımda kitle iletişim araçlarının seçmenlere etkisini ve hangi siyasal katılım davranışlarına yönelttiğini ortaya koymak amacıyla yüz yüze görüşme tekniği ile Karaman İli merkez mahallelerinde 703 kişi üzerinde çalışmanın verileri toplanmıştır. Bu veriler istatistik hesaplamalar yapılarak çalışmanın bulguları ortaya konmuştur. Çalışmada frekans analizi, ki-kare testi, t-testi, One Way Anova testi analizi, korelasyon analizi gibi istatistik testleri kullanılarak yorumlanmış ve sürece etki eden unsurlar ortaya konmuştur.Bu çalışmada Karaman İli seçmenlerinin siyasal katılımında kitle iletişim araçlarının etkilerine katılımcıların demografik özellikleriyle karşılaştırılarak etkiyi ortaya koymaya çalışılmıştır. Seçmenlerin radyo, televizyon gazete, dergi gibi kitle iletişim araçlarından etkilenerek ortaya koyduğu siyasal katılım davranışları ise; seçimlerde oy vermeye, oy vereceği partiyi desteklemelerinde ve karar vermeleri gibi davranışlara yöneldikleri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Individuals live together in a society and are mutually in interaction and communication. In this interaction and communication process, they affect to and are affected by others. Another power that can affect individuals besides individual behaviours is mass media. By presenting new life methods, mass media affects people?s social life in which there is also political behaviours.To see the effect of mass media in political participation on voters and to present what political participation behaviours it directs, the data of the study was collected by face to face interview method with 703 people living in Karaman city center. The findings of the study have been presented by statistical calculation on the given data. The study has been interpreted via statistic tests like frequency analysis, chi square test, t-test, One Way Anova test analysis, correlation analysis and the elements that affect the process have been put forward.In this study, it has been tried to show the effect of mass media in political participation of Karaman voters by comparing with demographic characteristics. The political participation behaviours that voters present after being affected by mass media tools like the radio, the television, newspapers and magazines are voting in elections, supporting the party that they will vote and to decide.