Siyasal kampanyalar ve aday imajı
  1. Tez No: 43725
  2. Yazar: FERRUH UZTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Siyasal aday ya da partilerin seçim dönemlerinde seçmenlerle kuracağı iletişimin özellikleri ve biçimi propagandadan farklı bir yapıyı gerekli kılmaktadır. Bu gerekliliğin en önemli nedenleri kitle iletişim araçlarının artan etkisi ve siyasal kampanya planlaması ve stratejisinde araştırmalara duyulan ihtiyaç olarak kabul edilmektedir. Siyasal aday ya da partiler, siyasal sistem içinde özellikle seçim kampanyalarında hedeflerine ulaşmada sözü edilen gereksinimleri karşılamak için parti dışından bir çok profesyonel hizmet almak durumunda kalmışlardır.Bu durum, seçmenleri etkileme ve bilgilendirmede temel bir rolü ve işlevi olan siyasal kampanyaların planlanmasında kullanışlı ve işlevsel bir çerçeveyi zorunlu hale getirmiştir. Bu anlamda siyasal kampanya yönetimi ve planlamasında pazarlama yaklaşımı, siyasal aday ya da partilere bütünleşik ve işlevsel bir çerçeve sunmaktadır. Siyasal kampanya planlamasında pazarlama yaklaşımı, siyasal aday ya da partilerin, bir başka deyişle“siyasal ürünün”seçmenlerin beklentilerine uygun olarak geliştirilmesi ve seçmenler tarafından tanınır ve beğenilir olması için gerçekleştirilen iletişim faaliyetlerinin yürütülmesi çabalarının kurallı ve bütünleşik şekilde ele alınmasında bir ana plan sunmaktadır. Bu nedenle günümüz siyaset koşullarında siyasal kampanya planlamasında pazarlama yaklaşımı geçerliliğini ve önemini gün geçtikçe artırmaktadır. Siyasal kampanya planlamasında profesyonellerin önemli görevler üstlenmesine parelel olarak günümüz kampanyalarında siyasal aday merkezlibir eğilim ortaya çıkmıştır. Bu eğilimin nedenleri arasında siyasal adayların siyasal partilerle olan ekonomik ve siyasal bağlarının zayıflaması, kitle iletişim araçlarının gelişmişlik düzeyinde adayların güçlü parti destekleri olmaksızın tanınırlılıklarını artırabilme olanağı bulmaları önemli bir yer alır. Ayrıca çağdaş demokratik sistemlerde sivil örgütlerin ve baskı gruplarının siyasal katılım yollan aracılığı ile siyasette önemli bir yer edinmesi, siyasal adayların partilerin yanısıra hem ekonomik hem de siyasal olarak dayanabilecekleri önemli bir desteği oluşturmaktadır., Sözü edilen gelişmelere ek olarak siyasal rekabetin yapısında siyasal partilerin seçmenlerin gözünde farklı konumlandırılmasına imkan veren ideolojik konumların ve temel vaadleri arasındaki farklılaşmalar önemini yitirmişitir. Siyasette yaşanan bu değişimlerin doğal bir yansıması olarak, seçmen tercihi modellerinde aday imajı oy verme karar değişkenleri arasında önem kazanmıştır. Siyasal rekabetin merkezi, ideolojilerden çok adayların kişisel özellikleri ve nitelikleri üzerinde şekillenmaye başlamıştır. Siyasal kampanya planlamasının en önemli aşamasını oluşturan yürütme, bir başka deyişle siyasal kampanya iletişimi, aday imajının oluşumunda temel bir rol oynamaktadır. Siyasal kampanya iletişimi, kampanya teması çerçevesinde kişisel ve kitle iletişim biçimlerinin üstünlüklerini ve özelliklerini dikkate alarak aday imajı yapılandırma çabalarında önemli işlevler üstlenmektedir. Bu anlamda tecimsel alanda ustalıkla kullanılan ve başarılı olan reklam, kişisel satış, halkla ilişkiler gibi etkileyici iletişim biçimleri, siyasal kampanya iletişiminin de önemli araçlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The type and characteristics of communication which a political candidate or a party has with the voters in the electidn periods, needs a different structure from propaganda. The most important reasons of that necessitiy are tha devolepment level of the mass media and their raising impact, and a common needs for researchs to plan and devolop a political campaign. A political candidate or a party should hire a lot of professional services out of the party organization, in order to fulfill his or its needs mentioned in the political siystem and in especially election periods. Political candidaties and parties needs a useful and functional framework related to political campaign planning that has a significant role to persuade and inform the voters. At that point, in the political campaign managment and planning, marketting approch provides an integrated and functional framework to political candidates and parties. Marketing approch to political campaign planning provides an oppurtunity to implement communication activities rigoursly, to political candidate or party, in other- words“political product”, proper to the voters expectations and make them desirable to the voters. In current, political conditions marketing approch to political campign planning has a increasing importance. In modern political campaigns, currently the candidate image gains a raising significance simultanusly with the professionals taking importantfunctions in campaigns. The economic and political tics of candidates with the political parties weakens with the devolepment of the mass media, a political candidate can increase his or her awareness without party organizations approvals. în addition, in contemperal democratical systems increasing importence political protest action commitiee or pressure groups via political participation ways, represents a differnt base to political candidate rely on economically and palitically in election periods. In addiition to the mentioned devolcpments, in the structure of the political competition, the ideological status of the political parties that is important to the voter to position them separetly, and the differantition of the politiical promises of them are getting unimportance. As a natural aspect the candidate image in the voter preference models, become a significant variable of the decisiion voting behavior. İn the marketing approch to the political campaign that presents an integrated and functional frramework, the cadidate image. In political campign communication has an important role to form the candidate image. In political campaign communication, political advertising, public relation and personal communication are the most important persuasive communication forms to form candidate image.