Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu
The crime of infringenment of privacy
  1. Tez No: 308817
  2. Yazar: RAMAZAN KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN HAKERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
TCK'da özel hayatı korumaya yönelik maddeler vardır. M. 134 bunlardan biridir. Maddenin başlığı özel hayatın gizliliğini ihlal'dir. İki fıkrası ayrı suçları içermektedir. Maddenin anlaşılması için özel hayatın bilinmesi gerekir. Özel hayat, kişinin kendisine ait, başkalarının müdahalesinden uzak yaşam alanıdır. Özel hayatın kapsamı tartışmalıdır. Kişinin hayat alanı, kamuya açık alan, özel alan ve giz alanı olarak üçe ayrılmaktadır. Bunlardan özel alan ve giz alanı özel hayatı oluşturmaktadır. Özel hayatın kapsamı kişilerin tanınmışlık derecesine göre değişir. Kapsamının belirlenmesinde, insan doğası, çevre özellikleri ve ilgilinin iradesi önemlidir. M. 134/1'de gizliliğinin herhangi bir şekilde ihlal edilmesi suç sayılmıştır. Görüntü veya seslerin kayda alınması nitelikli haldir. M. 134/2'de ise görüntü veya seslerin ifşası suçtur. İfşanın basın yayın yoluyla yapılması nitelikli haldir. Suçların oluşması için bir özel hayat olayı bulunmalıdır. Gizliliğin ihlali, öğrenme veya ifşa suretiyle olabilir. Suçlar kasten işlenebilir. Ceza sorumluluğunu ortadan kaldıran nedenler bu suçlar için de geçerlidir. Hukuka uygunluk nedeni varsa suç oluşmaz.M. 137'de ortak ağırlatıcı nedenler vardır. Bunlar, suçun kamu görevlisi tarafından veya bir meslek veya sanat mensubu tarafından işlenmesidir. Fail hakkında m. 266 da uygulanabilir.Suçlar haksız tahrik, teşebbüs, iştirak ve zincirleme bakımından fazla özellik göstermez. Ayrı fıkralar arasında zincirleme suç olmaz. M. 134/1'de yaptırım olarak altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası öngörülmüştür. Kayda alma varsa alt sınır bir yıldan az olamaz. M. 134/2'de bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası vardır. Ağırlatıcı neden varsa ceza yarı oranında artırılır. M. 137'deki hallerin varlığında ceza yarı oranında artırılır.
Özet (Çeviri)
There are articles on protection of privacy in Turkish Penal Code. The Article 134 is one of them. Title of the Article is infringement of privacy. Privacy is the living sphere of the individual which is belongs to him and far away from interference of others. Scope of privacy is controversial. Living area of individual is separated to three as open to public, private sphere and secret sphere. Private sphere and secret sphere of those constitutes privacy.In the Article 134/1, infringement of privacy anyhow is envisaged as offence. Recording speeches and images is laid down as aggravating circumstance. In the Article 134/2, revelation of recorded speeches and images constitutes offence. Revelation of recorded speeches and images via press and broadcasting is aggravating circumstance.In order to being constitute a crime, there should be private matters. Infringement of privacy occurs by means of cognition and revelation. The crimes can be committed with wrongful intention. The grounds for exculpating criminal liability are recognized for these crimes as well. There are special aggravating circumstances in the Article 137. These are committal of the crime by public officers or by a member of some professionals. In Article 134/1, from six months to two years imprisonment and penalty are envisaged as sanction. In case of existence of recording, lower limit cannot be less than one year. In the Article 134/2, from one year to three year imprisonment is envisaged. In case of aggravating circumstances, sanction is increased at the ratio of half.