Konumlarına ve kullanımlarına göre Antalya ili kıyılarında antik limanlar ve demirleme yerleri
Harbours and anchorages of the coast of Antalya city in accordance with their positions and usages
- Tez No: 308821
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Antalya ilindeki antik limanlar ve demirleme yerleri ile bunların arasındaki deniz yolları üzerinde çalışmalar yapmak, bu çalışmaları yaparken ileri teknoloji kullanmak tezin ana amacını oluşturmaktadır. Son üç yıldır bu teknolojiler kullanılarak Antalya Kıyıları araştırılmış, bir çok liman ve demirleme yeri ile batık ve başka arkeolojik kalıntı ortaya çıkartılmıştır. Çalışmalarda önemli miktarda tek, çift ve üç delikli taş çapa, ahşap çapalara ait kurşun çipolar, demir çapalar, taş ağ ağırlıkları, taş tonoslar ve lahitler bulunmuştur. Söz konusu buluntular sualtı kültür mirasının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır ve geçmişe ait kıyı kentleri, denizcilik tarihi, ticari bağlantılar, kültürel ve siyasi ilişkiler hakkında bilgiye ulaşmak için önemli bir potansiyele sahiptir. Uygulanan yöntemler, teknolojiler ve çalışmaların sonuçları tez kapsamında bütün detaylarıyla yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Main aim of this thesis is to creat the scientific data on the ancient harbours and anchorages of the Coast of Antalya using the high technological research devices. As a result of the underwater researches that we have carried out along the coasts of Antalya between 2009-2011, we have found shipwrecks, harbors and anchorages with big amounts of archeological remains. During the researches, we also found an important amount of multi holed and single holed stone anchors, lead stocks that are part of wooden anchors, all sorts of iron anchors, stone fishing sinkers and mooring stones. They all compose the great part of the underwater cultural heritage, so they have the strong potential of giving information about the coastal cities, history of seamanship, trade contacts, cultural and political relations of the past. All methods, technologies and the results of the studies are placed in the thesis with further details.