Şirket birleşmelerinin etkinlik açısından değerlendirilmesi ve Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
The evaluation of mergers in terms of efficiency and a practical study in Turkish banking sector
  1. Tez No: 308820
  2. Yazar: İBRAHİM EREM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OKKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Şirketler açısından mevcudiyetlerini devam ettirebilmek, değişen ve güçleşen rekabet şartlarında ayakta kalabilmek için büyümek çok önemli bir olgu haline gelmiştir. Şirket büyüme yöntemlerinden birleşmeler, en sık rastlanan büyüme yöntemidir. Birleşmelere her alanda sıklıkla karşılaşılması ve olumlu sonuçları kadar olumsuz sonuçlarının da var olması, etkinlik kavramını ve şirket birleşmelerinin etkinlik açısından değerlendirilmesi hususunu gündeme getirmiştir.Uluslararası alanda şirket birleşmelerinin en çok görüldüğü sektörlerden birisi de finans sisteminin başat aktörlerinden bankacılık sektörüdür. Bu çalışmada, şirket birleşmeleri etkinlik açısından değerlendirilmiş ve Türk bankacılık sektöründe 2006 yılında gerçekleşen bir birleşme örneği uygulama kapsamında ele alınmış ve sonuçları etkinlik açısından değerlendirilmiştir.Bu bağlamda uygulama bölümünde veri zarflama analizi kullanılarak birleşen bankaları da içeren gözlem kümesi, bankaların etkinlikleri yıllar itibariyle ölçülmüş ve Malmquist toplam faktör verimliliği endekslerinden yararlanılarak yıllar itibariyle teknolojik değişimler de gözlenmiştir. Birleşmenin gözlem kümesiyle karşılaştırılarak etkinlik açısından değerlendirilen sonuçlarına göre birleşmenin yıllar itibariyle olumlu sonuçlar doğurduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Growing has been becoming a very important concept for the companies in order to sustain their existence and survive in the changing and challenging conditions of competition. Merger is one of the most common ways among the company growing methods. The concept of efficiency and the evaluation of mergers in terms of efficiency have come up since the mergers are very common in almost all of the business sectors and there are negative consequences of mergers as much as positive consequences.Banking sector which is one of the dominant actors of finance system is among the sectors in which mergers are very common. In this study, mergers were evaluated in terms of efficiency, a sample merger case in Turkish banking sector realized in the year 2006 was analyzed and the results were discussed in terms of efficiency.In this context, the observation set including the other mergers in the banking sector was composed by using data envelopment analysis, the efficiency values of banks were measured as the years and the technological changes were observed by means of Malmquist total factor efficiency. According to the sample merger?s results which are compared with the observation set and evaluated in terms of efficiency, it was concluded that this sample merger case has positive effects as the years.