Kemal Tahir'in romanlarında erkek kahramanlar
Of the thesis Kemal Tahir novels men heroes
- Tez No: 308833
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Tez bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Türk romanına kısa bir bakış ve kahraman, karakter, tip kavramları yer almaktadır. Birinci bölümde Kemal Tahir?in hayatı, görüşleri ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Kemal Tahir?in 1955?ten sonra yayımlanan romanlarında görülen erkek kahramanlar fiziksel, ruhsal ve sosyal özellikler açısından incelenmiş ve daha sonra bu tipler konularına göre gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an introduction and two parts. The introduction, a brief overview of the Turkish novel and heroic, character, such concepts are. In the first chapter Kemal Tahir life, views, and his works are examined. In the second chapter in the male heroes in the novels published after 1955, Kemal Tahir's physical, mental and social properties of these types were analyzed and grouped by topic.