Türk İş Hukukunda fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma
Turkish Business Law more work and more time working
  1. Tez No: 308843
  2. Yazar: DERYA ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE BİNNUR TULUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışmadan bahsedebilmek için öncelikle sınır-landırılmış bir çalışma süresi gereklidir. Çünkü bu durum işçinin sağlığı ve güvenliği ile yakından ilgilidir.1475 sayılı İş Kanunu çalışma süreleri yönünden katı düzenleme-ler içermekteydi. 4857 sayılı İş Kanunu ise esnek çalışma ilkeleri ile köklü değişiklik ve yenilikleri beraberinde getirmiştir. Telafi çalışması, kısa çalışma, kısmi süreli ça-lışma, fazla sürelerle çalışma gibi yeni kavramlar ile haftalık çalışma süresinin hafta-nın çalışılan günlerine farklı şekilde dağıtılması ile yoğunlaştırılmış iş haftası ve denk-leştirme imkanı getirmiştir.Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle çalışma, İş Kanunun `Ücret' başlıklı 3. bölü-münün 41. maddesinde düzenlenmiştir. 06.04.2004 tarihinde de 25425 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan `İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği' yürürlüğe girmiştir.Fazla Çalışma kavramı bundan önceki İş Kanunlarında da yer almaktaydı. `Fazla çalışma; Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde haftalık 45 saati aşan çalışmalardır.' Haf-talık çalışma süresinin esas alınması ile daha önce uygulamada tartışılan, yapılan çalış-manın günlük çalışma süresini aşması gerektiği tartışması da noktalanmış oldu. Ancak Fazla Sürelerle Çalışma kavramı, 4857 sayılı İş Kanunun yeniliklerin-dendir. `Fazla Sürelerle Çalışma; Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle 45 saatin altında belirlendiği durumlarda bu çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapılan çalışmalardır.'
Özet (Çeviri)
More work and more time talking about working with a limited working time to first required. Because of the health and safety of workers, this situation closely with Labor Law No. ilgilidir.1475 times in terms of working hours arrangements contained. Labor Law No. 4857 with the principle of flexible working has brought radical changes and innovations. Compensation work, short work, part-time work, more time working with new concepts such as the plays of the week with a weekly working time of the day with different ways to distribute business week intensive, and equalization of opportunities brought.Study and work with much more time, Business Law 'Price' title 3 section 41 Article düzenlenmiştir. Published in the Official Gazette dated on 06.04.2004 at 25425th the 'Labor Law Relating to Working With More Work and More Time Directive' came into force.The concept of work more than any previous Labor Act were also included. 'More work, written in the law under circumstances beyond the work week is 45 hours.“Weekly basis of the duration of studies previously discussed, in practice, the daily working period of the study to overcome the controversy has been the point.Working with time but the concept of excess, the Labor Law No. 4857 are among the innovations. 'More Time to Work; weekly working time of 45 hours under the contract is determined in cases and up to 45 hours over the duration of this study are the work done.”