Türk iş hukukunda fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma
Over work and work for long time in turkish labor law
  1. Tez No: 693004
  2. Yazar: AYBERK GÜNTAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İş Hukukunun süjelerinden biri olan işçinin çalışma süresi iş akdinin esaslı unsurlarından biridir. Türk İş Hukukunda işçi ve işveren arasındaki problemli durumlardan biri de çalışma süresidir. Çalışma süresi, tez konusu olarak oldukça fazla kullanılmıştır. Ele alacağımız kavramlar arasında, ''çalışma süreleri, çalışma süresi türleri, fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma'' kavramlarının hukukumuza giriş ve anlamları, işçi tarafından gerçekleştirilen ''fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma'' karşılığında talep edebileceği haklar, yasal düzenlemeler ve emsal yargı içtihatları kapsamında anlatıldı.
Özet (Çeviri)
Working time of the employee, which is one of the subjects of Labor Law, is one of the essential elements of the employment contract. One of the problematic situations between employee and employer in Turkish Labor Law is working time. Study time has been used quite a lot as a thesis subject. Among the concepts we will consider, the concepts of“working hours, types of working time, overwork and working overtime”are introduced into our law and the rights, legal regulations and precedent jurisprudence that can demand“overwork or overtime”are explained.