Türk Hukukunda fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma
The calculating of extra working times abstract
- Tez No: 217491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Normal iş saatlerine sığdırılamayan ivedi işler için iş sürelerinin yükseltilmesine, fazla çalışma denir. 4857 sayılı İş Kanunu'nda, haftalık çalışma süresi olan ?kırkbeş saati? aşan çalışmaların fazla çalışma olduğu mutlak emredici olarak belirlenmiş, haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırkbeş saatin altında belirlendiği durumlarda, ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırkbeşsaate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışma olarak adlandırılmıştır. Fazla çalışmayı; olağan nedenlerle, zorunlu nedenlerle ve olağanüstü nedenlerle olmak üzere üç çeşit olarak incelemek mümkündür. Hazırlama, tamamlama ve temizleme işlerinin günlük çalışma süreleri dışında yaptırılması durumunda, özel bir sürekli fazla çalışma hali söz konusudur. İşçi ve işveren taraflarının anlaşması durumunda, bazı haftalarda günlük onbir saat aşmamak koşuluyla yoğun çalışılıp, işlerin nisbeten daha az olduğu haftalarda az çalışılarak denkleştirme çalışması yapılması mümkündür. Bu durumda ortalama haftalık çalışma süresi, haftalık olağan çalışma süresinin üzerinde ise ancak fazla çalışmadan söz edilebilecektir. Hafta tatili ve resmi tatillerde yaptırılan çalışmalar ile yasak olan zamanlarda yapılan çalışmalar, haftalık çalışma süresinin aşılıp aşılmadığına bakılmadan fazla çalışma olarak sayılacaktır. Fazla çalışma karşılığı ödenecek ücret, olağan çalışma saat ücretinin %50, fazla sürelerle çalışma ücreti ise %25 artırılması ile bulunacak olup bu oranlar nispi emredici olduğundan, işçi lehine artrılabilecektir. Yapılan fazla çalışma karşılığında, işçinin talep etmesi durumunda ücret yerine serbest zaman verilmesi mümkündür. Fazla çalışma Türk Hukukunda yıllık 270 saat ve günlük onbir saat ile sınırlanmıştır. Bazı işler ve işçiler açısından tamamen yasaklanmış ve işçinin sağlığının korunması açısından taşıdığı önem nedeniyle fazla çalışma hükümlerinin ihlal edilmesi ağır müeyyideye bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The extra working means accelerating working times for haste works that can not be made fit into normal working times. In 4857 numbered Labour Law, it is defined extra working that exceeds ?weekly working time?, i.e. ?fourtyfive hours?. In case of weekly working time has been defined under fourtyfive hours with contracts, workings that have exceeded average weekly working time until fourty five hours have been named as ?the extra working times?. The extra working can be classified three categories as usual reasons, obligatory reasons and unusual reasons. In case of the preparing, completing and cleaning workings that made out of daily working time, it can also be mentioned ?special continual extra working condition?. When the parties of contract reach an aggrement, it can be possible making equal of the extra working that doesn?t exceed eleven hours for daily in some weeks and little working in some weeks. In case of this situation, if annual weekly working exceeds weekly usual working time, there can be extra working. Working in holiday and in banned times will be accepted as extra working whether or not exceed annual working time. The price for extra working time will be calculated as adding to % 50 of usual working hour price and adding to % 25 of working price with extra period of time. This price can be changed for advantage of worker. It can also be possible giving free time instead of price with demanding of worker. The extra working has been limited 270 hours for annual and 11 hours for daily in Turkish Law. The extra working has been banned for some works and workers. The violation of these regulations has been sanctioned.