İbn Sina'da kötülük problemi
The problem of evil in Ibn Sina
  1. Tez No: 308870
  2. Yazar: NAZİM MUSTAFAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Din felsefesinin en çok tartışılan konularından biri olan kötülük problemini bu çalışmamızda İslam Meşşai felsefesinin en büyük temsilcilerinden biri olan İbn Sina'ya göre açıklamaya çalıştık. İslam felsefesinde, özellikle Meşşai fesefede, problem ele alınmış ve derinlemesine tartışılmıştır. Düşünce tarihinde ?kötülük problemi?nin yeri ve konumuna baktığımızda, İbn Sina`yı bu konuya optimist yaklaşan filozofların önde gelenlerinden olduğunu görmemiz mümkündür.İbn Sina, kötülük problemiyle alakalı bilgi, izah ve açıklamalarını yazmış olduğu eserlerinin değişik bölümlerinde ele almıştır. Nitekim filozof bu problemi Allah`ın inayeti bağlamında, sudur nazariyesi çerçivesinde ve kaderle ilişkilendirerek ortaya koymuştur. Dünyada kötülük olarak algılanan olay ve durumların varlığını kabul eden İbn Sina, mutlak kötülüğün mümkün olmadığını söylemektedir. Var olan kötülükler, insanın özgür iradesine, maddedeki noksanlıklara, maddenin yalnış tarz ve üslupta kullanılmasına bağlayan filozof, dünyada gördüğümüz kötülüklerin, iyiliklere nazaran daha az (azınlıkta) ve arızi (geçici) olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we tried to study the problem of evil, which is one of the most-debated matters in Philosophy of Religion, according to Ibn Sînâ, who is one of the most important Mashshai philosophers. We can observe that this problem has been addressed in Islamic philosophy in general and in Mashshai school in particular. If we pay attention to the place of this problem in Islamic intellectual history, we find that Ibn Sînâ is one of the leading philosophers who have taken an optimistic attitude to this problem.Ibn Sînâ set forth his views about the evil problem in different chapters of his works. So he explained this problem in the frame of Providence as well as the theory of emanation and predestination. Though Ibn Sînâ acknowledges the existence of the events and states which are perceived to be evil, he argues that absolute evil is impossible to exist. Attributing the existing evil to the human free will, the imperfect nature of matter as well its wrong use, Ibn Sînâ concludes that the evil things that lie around us are very few and accidental in comparison to the good ones.