İbn Sina'da kötülük problemi
The problem of evil in Ibn Sina
- Tez No: 934247
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Din felsefesinin en çok tartışılan konularında biri hiç şüphesiz kötülük problemidir. Kötülük problemi hem Batı felsefesinde, hem de İslam felsefesinde genişçe tartışılmıştır. Söz konusu problemin özel olarak İslam felsefesindeki en büyük temsilcilerinden biri de İbn Sina'dır. İbn Sina, probleme iyimser yaklaşmıştır. Konuya yönelik düşüncelerini eserlerinin değişik bölümlerinde ele almıştır. Problemi Tanrı'nın inayeti ilkesi bağlamında, sudur teorisi çerçevesinde ortaya koymuştur. Kötülük türlerini metafizik, fizik (doğal) ve ahlaki olmak üzere üç başlık altında incelemiştir. Evrende kötülük olarak algılanan olay ve durumların varlığını kabul eden İbn Sina, mutlak kötülüğün mümkün olmadığını belirtmiştir. Var olan kötülükleri, insanın özgür iradesine, maddedeki noksanlıklara, maddenin yanlış tarzda kullanılmasına bağlayan İbn Sina, dünyada gördüğümüz kötülüklerin, iyiliklere göre daha azınlıkta olduğunu ifade etmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada, İbn Sina'nın kötülük algısı, kötülüğe tarihsel olarak dokümantasyon analizi yöntemiyle bakılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most discussed topics in the philosophy of religion is undoubtedly the problem of evil. The problem of evil has been widely discussed in both Western philosophy and Islamic philosophy. One of the greatest representatives of the problem in question, especially in Islamic philosophy, is Ibn Sina. Ibn Sina approached the problem optimistically. He discussed his thoughts on the subject in different sections of his works. He posed the problem in the context of the principle of God's providence, within the framework of the theory of emanation. He examined the types of evil under three headings: metaphysical, physical (natural) and moral. Ibn Sina, who accepts the existence of events and situations perceived as evil in the universe, stated that absolute evil is not possible. Ibn Sina, who attributed the existing evils to man's free will, deficiencies in matter, and the wrong use of matter, stated that the evils we see in the world are in a minority compared to the good ones. Therefore, in this study, Ibn Sina's perception of evil is revealed by looking at evil historically through the documentation analysis method.