Gazneli Devleti'nden Babürlüler Devleti'ne kadar bölgede kurulan hanedanlıklar: 1206-1526
The Indian dynasties established from the Ghaznawi?s until the Baburian State: 1206-1526
  1. Tez No: 308882
  2. Yazar: MUJİBURAHMAN TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHAÜDDİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma güney Asya'nın en önemli ülkelerinden olan Hindistan'ın M.Ö. 327 yılından İskender'in seferinden itibaren M.S. 1526 yılına Lûdilerin son dönemine kadar kurulan devletleri ele aldık. Bu bölgede özellikle kuzeyden gelen kabilelerin nasıl bölgeye gelişi, nasıl hâkim oldukları, geliş amaçlarını ve yerli halkın üzerine etkilerini hakkında bilgi vermeye çalıştık. Türklerin Hindistan'a girişi ve yerleşmeleri Gazneli Devleti (976?1160) zamanında özellikle Gazneli Mahmut'un seferleri ile başlamaktadır. Hindistan'da Gazneli Devleti'nden sonra Gûrlular Devleti, hâkimiyeti ele almıştır. Ancak fazla sürmemiş Gûrlu Sultanı Müizzidin'in ölümünden sonra Gûr devletin parçalanmış, Hindistan'da vali olan Kutbüddin, kendi bağımsızlını ilan ederek Delhi Türk Sultanlığını kurmuştur. Delhi'de 1206'dan 1526'ya kadar 34 hükümdar ve altı hanedan saltanat sürmüştür: Kutbîler (1206?1266); Balabanlar (1266-1290) Halaçler (1290?1321); 3.Tuğluklar (1321?1413); 4. Seyyîdler (1414?1451); 5. Lûdîler (1451?1526). Delhi Sultanlığı, Hindistan tarihini çok etkilenmiş ve önemli sosyal, ekonomik, siyasi değişikliklere yol açmıştır. Ülkedeki yerli hanedanlıkları ortadan kaldırılarak Hindistan alt kıtasını merkezi idareye bağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we have examined the states established in India which is one of the very important countries in Southern Asia from Alexander?s conquests (327 B.C) up to 1526 B.C. which is the late period of the Ludi?s. We have examined especially how the tribes from the northern regions arrived to this region and how they became dominant, what their initial goals were and its effects on indigenous people. Turks began to settle in India during the Ghaznavid State (976-1160) and especially by the time of Mahmud of Ghazna with his military campaigns. After them, the Gurlu state came to power. After the death of the Sultan Muizz al-deen the state became more fragmented and the governor of India Qutb al-deen, has set up its own state, the Turkish Sultanate in Delhi.From 1206 to 1526, 34 kings and 6 dynasties have ruled over Delhi: Qutbi?s (1206-1266); Balaban?s (1266-1290) Halach (1290-1321); Tuğluks (1321-1413); Sayyids (1414-1451); Ludi?s (1451-1526). Sultanate of Delhi, has strongly influenced the history of India and has led to changes in important social, economic and political aspects. It has connected the Indian subcontinent to a central administration by eliminating the local dynasties.