The major characters' quest for freedom in Mark Twain's the Adventures of Huckleberry Finn and Khaled Hosseini's the Kite Runner
Mark Twain'in 'the Adventures of Huckleberry Finn' inde ve Khaled Hosseini'nin 'the Kite Runner'ında büyük karakterlerin özgürlük arayışı
- Tez No: 308883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ZAFER SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmadaki çözümlemeler Amerikan ve Afgan romanlarındaki dört ana karakterin özgürlük arayışını inceler ve edebi açıdan karşılaştırır. Mark Twain'in eseri olan The Adventures of Huckleberry Finn adlı Amerikan romanı ilk iki ana karakteri ele alır. Bunlardan biri beyaz ırktan olan Huck, diğeri de Amerika'nın güneyinde beyaz dul bir kadın tarafından satın alınmış bir köle olan Jim'dir. Khaled Hosseini' nin yazdığı The Kite Runner adlı Afgan romanı Amir ve Hassan karakterlerini tasvir eder. Afganistan'ın en büyük etnik grubu Paştunlardan olan Amir Kabil, Afganistan'da zengin bir iş adamının oğludur. Hassan ise Afganların üçüncü etnik grubu Hazaralardandır ve Amir'in evinde bir hizmetçi olarak çalışmaktadır.Bu çalışma, Twain'in on dokuzuncu yüzyılda ve Hosseini' nin yirminci yüzyıl Afganistan'ında ana karakterleri nasıl ve neden gerçek hayat şartları altında yaşayan insanlar gibi yansıttığı tartışılır ve eleştirilir. Ayrıca, iki yazarın bu tür eserler verirken amaçlarına ulaşıp ulaşmadıkları da incelenir. Bu tezin amacı, Amerika'da ve Afganistan'da kölelik, ırkçılık ve özgürlüğün durumunu tartışmak, incelemek ve eleştirmektir. Yazarların geçmiş yaşantılarının kullanımı, iki ülkenin de tarihinin kölelik ve özgürlük gibi önemli konu başlıklarının incelenmesinden önce verilişi bu çalışmanın ana tartışmasına katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın ana tartışma kısmını oluşturan son bölüm, yazarların karakterli oluşturmasıyla ve iki romanın da özgürlük açısından incelenip eleştirilmesiyle ilgilidir. Bu çalışma, özgürlüğün geniş tanımı ve felsefesine dayanarak iki ulusta da barışın elde edilebilirliği konusunda ılımlı çözüm önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The analysis in this study examines and compares literally the quest for freedom of the four major characters in American and Afghan novels. The American novel, The Adventures of Huckleberry Finn by Mark Twain discusses the first major two characters; Huck, from the white race; and Jim, a slave who is owned by a white widow in the south part of the United States. The Afghan novel named The Kite Runner by Khaled Hosseini portrays the other two characters who are Amir, and Hassan; Amir is the son of a rich business man in Kabul, Afghanistan, and of the largest Pashtun ethnic group; Hassan is from the third Hazara ethnic tribe of Afghans who work as a servant in Amir?s house.In both novels, this study argues and criticizes the question how and why the major characters are disguised by Twain, and Hosseini as the representation of real people?s life condition in the nineteenth century and the twentieth century Afghanistan. This study also analyzes how much both authors have reached their goals in writing such books.The main goal of this thesis is to question, analyze and criticize the states of slavery, racism, and freedom in the United States and Afghanistan. The use of both authors? life background, the history of both countries before the main analysis of important topics like slavery, and freedom contributes to the main discussion of this study. The last part which is the main discussion in this study is the creation of authors? character, is analysis and criticism of the two novels in terms freedom. Due to freedom?s vast definition and philosophy, this study will find out a moderate solution how freedom can be achieved in both nations.