1980 sonrası Türkiye'nin enflasyon ve büyüme ilişkisi: Ampirik bir uygulama
The relationship of Turkey?s inflation and growth after 1980: An empirical application
  1. Tez No: 308886
  2. Yazar: NESLİHAN OLGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki ampirik bir uygulama yardımı ile sınanmaya çalışılmıştır. Çalışmada enflasyon ve ekonomik büyüme tarihsel süreç içerisinde gelişimi ele alınmıştır. 1980-2010 dönemine ait enflasyon ve GSYİH yıllık verileriyle, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki uzun dönem ilişkisi ve nedensellik yönü incelenmiştir. Analizin sonucunda enflasyon ve ekonomik büyüme arasında uzun ve kısa dönemli pozitif bir ilişkinin varlığına ulaşılmış ve yüzde 10 anlamlılık düzeyinde enflasyonun ekonomik büyümenin nedeni olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between inflation in Turkey and economic growth is tried to examine with the help of an empirical application. Inflation and economic growth in historical process is investigated in terms of its improvement.Inflation (1980-2010) and annual GDP, the long term relationship between inflation and economic growth and direction of causality was investigated. The results shows that there is long-and short term positive relationship between inflation and economic growth and It has been pointed out that inflation is cause of economic growth at 10 percent significance level.