Malatya Müze ve Halk Eğitim Merkezi'nde bulunan geleneksel giysiler
Traditional clothing in the Center of the Museum and Public Education to Malatya
- Tez No: 308885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAFİZE PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Giyim kuşam, insanoğlunun kültürel gelişim ve yaşam sürecinde kökeninde koruma amaçlı olmasına karşın, gelişim sürecinde geniş kültürel işlevler yüklenmiş bir olgudur. Giyim, insanın bedenini örten giysi, aksesuar, makyaj ve bunları kullanma biçimidir. Giyim, coğrafi koşullar, cinsiyet, yaşam tarzı ve kültürel etkisi ile tarih boyu değişime uğramıştır ( Türkoğlu, 2002: 22 ). Anadolu'nun çok zengin giyim-kuşam geleneğine sahip olmasına rağmen bu kültür giderek yok olmaktadır. Malatya İli yöresel giysileri de bu genel değişim sürecinden etkilenmiştir. Bu giysilerin artık kullanılmıyor olması, gençler tarafından ilgi görmemesi zamanla yok olup gitmesine neden olacaktır. Malatya İli yöresel giysilerini fotoğraflayarak, rengi, kumaşı, kesimi, süslemesi, giyinme şekli ile belgelemek, yitip giden giyim kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması için bu araştırma önemlidir. Bu bilgiler çerçevesinde bakıldığında bu çalışma 5 bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde araştırma problemi, araştırmanın önemi, araştırmanın amacına yer verilmiştir. İkinci bölümünde Malatya ilinin sosyal ve kültürel özellikleri ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde araştırmanın yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümünde Malatya ili yöresel giysi parçaları gözlem fişi doğrultusunda incelenmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırma doğrultusunda Malatya ili yöresel giysileri ve Geleneksel Anadolu giyim ? kuşamı ele alınmıştır. Giysiler oluşturulan gözlem fişleri doğrultusunda incelenmiştir. Giysilerin model özelliklerinin ve süsleme çeşitlerinin genelde birbirine benzediği görülmüştür. Müzelerde bulunan geleneksel giysilere bakıldığında daha çok cepken ve entarilere önem verilerek saklandığı, şalvar ve eteklerin ise sayılarının az olduğundan daha az önem verilerek günümüze kadar saklanmadığı görülmüştür. apmış olduğum bu araştırmanın yok olmaya yüz tutan geleneksel giysilerin özellikleri hakkında gelecek kuşaklara bir kaynak teşkil edeceğini ve bundan sonraki çalışmalara önemli bir kaynak olabileceğini düşünüyorum.
Özet (Çeviri)
Clothing (Apparel) is phenomenon for mankind not only for cultural development and with the objective to protect life; but also for broad cultural events originated during the developmental process. Clothing means use of cloth in different forms and style that cover the humans body, for accessories and makeup. Geographical conditions, gender, life style and cultural effects has impact on clothing that has undergone many changes throughout the history. The Anatolian tradition of clothing is going to extinct besides of its very rich tradition. Clothing tradition of Malatya Province has been influenced by this general process of change. These garments are now no longer in use and will lead to extinction due to lack of interest by young people. The documentation and photography of colour, fabric, cutting, trimming and shaping of local clothes of Malatya province make this research important for the future of our new generation. When considering these information framework this study consists of 5 sections. The problems related to research, importance and the purpose of the research are included in the first part of the study. The results of the relative researches to the social and cultural features of Malatya province has been given in the second part of the research. The third part provides information about the research method used in the study. Local clothing of Malatya province were invesitigated according to the obsevation tag in fourth part. Conclusions and recommendations were given in the fifth part of the study. Research was carried out in accordance to local clothing of Malatya province and traditional Anatolian customs. Garments were investigated according to the obsevation tags. Model features of garments and types of trimming showed resemblance with each other. Taking in account the traditional clothing in the museum, more importance was given to the traditional dress and kirtle with less importance to baggy trousers and skirts as they were less in number and not kept properly to the present. I think that the research done will contribute a good source for future generations to know about the features of extinct garments and will also it provides a source for future research .