Bolu Müzesi Bizans Dönemi eserleri
Bolu Museum that Byzantine Period artifacts
  1. Tez No: 308899
  2. Yazar: ŞENER BARIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KUNDURACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bolu müzesi Arkeoloji Salonunda teşhir edilen Bizans Dönemi küçük buluntuları ve müzenin bahçe kısmında sergilenen taş eserleri kapsayan tez çalışması; bölge tarihi, müze içeriği, müze envanter bilgileri, fotoğraflar ve çizimler şeklinde konu başlıklarından oluşur.Küçük buluntular içerisinde; buhurdanlar, kandiller, keramoplaslar, anahtar yüzükler, mühürler, haç kaideler, ikonlar, rölikerler, çanlar, haçlar, alemler, kandil askıları ve kantar yer almaktadır. Bu eserler türlerine göre farklılık gösterdikleri gibi kendi içlerinde malzeme yönünden de çeşitlilik gösterirler ( Pişmiş toprak, bakır, tunç gibi). Bahçe teşhirindeki vaftiz teknesi ise mermer malzemeyle oluşturulmuştur. Buluntuların her biri envanter bilgileri belirtilerek; açıklama kısmında ayrıntılı bilgiler çerçevesinde değerlendirilmiş bu şekilde her bir eserin özellikleri vurgulanmaya çalışılmıştır. Değerlendirme bölümünde ise eserler türlerine göre gruplandırılarak, başka örneklerle stil kritikleri yapılmıştır. Böylece eserlerin dönemsel özellikleri açıklanabilmiştir.Eserler üzerinde yapılan değerlendirmelerin ışığında sonuç bölümünde ise; eserlerin bütünü göz önünde tutularak genel bir yargıya ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu da kısaca: Eserlerin birçoğunun orijin eserler olduğu ve buradan hareketle bölgenin Bizans Dönemi içerisinde zengin bir sanat anlayışına ve kültüre sahip olmasıdır. Bölge Roma Dönemi içerisinde özellikle Hadrianus Dönemindeki önemini yitirmemiş; bir geçiş bölgesi olması nedeniyle daha sonrada kültürel çeşitliliğini koruyabilmiştir. Bazı eserlerin (rölikerler, haç kaideler gibi) müze envanterinde farklı isimlerle adlandırıldığı tespit edilmiş; söz konusu eserler çalışma esnasında doğru isimleriyle düzeltilerek bu yanlışlık giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bolu Museum are exhibited In Archeology Hall;Byzantine small finds and the Museum's academic thesis work outside the region, including the stone art works on display, the Museum content, Museum inventory; information, photos, and drawings consists of the main headlines in the form.Small finds of oil lamps, keramoplasts, key rings, thuribles; seals, cross bases, icons, crosses, lamps, bells, are called rölikers (ash box) and the weigh-bridges, candle holders.This works by type such as their differences among themselves, they also diversity in terms of material;.(Such as terracotta, copper and bronze).Outside of the. Museum that are made of marble that baptism is the boat. Each inventory information by specifying the finds a detailed description of the manner, evaluated; and in this way each work features tried disclosure.The evaluation section is popular with other works, grouped by style compared in terms of critical examples.So that finds periodic features revealed.Works in the light of the assessments made on the section,taking into consideration the entire result; public works have been reached. This is the origin of many of the works from which Orders: transaction; the region has a rich understanding of art and culture in the Byzantine period. During the reign of Hadrian, the Roman period, especially in the region has kept its importance, as a transit point.Some works (such as the Rölikers, cross bases) have been identified for the Museum with different names are their real names and corrected during this book jackets, this error also fixed.