Harput'ta gayrimüslimler (1823-1868)
  1. Tez No: 30891
  2. Yazar: İBRAHİM ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Osman Devleti'nin egemeni iği altındaki toplulukları, din yada mezhep esaslarına göre örgütleyerek yönetmesine“”millet sistemi" denilmektedir. önemli ölçülerde dini kuralların hüküm sürdüğü Osmanlı Devleti'nde, birbirlerinden çok farklı etnik köken ve kültüre sahip milletler, yüzyıllarca birbirleriyle yanyana, kendi milliyet ve kültürlerini koruyarak yaşadılar, ayrıca îm milletler etnik kökenlerine göre değil, bağlı oldukları din ve mezheplerine göre adlandırılmışlardı. Müslüman olmayanlar; ya da gayrimüslimler, özel hukuk alanında kendi aralarında mensup oldukları din ve toplulukların sosyal hayata yönelik kurallarına ve kamu hukuku alanında ise.. İslam hukukunun gayrimüslimlere ait kurallarına tâbi tutuluyorlardı. Gayrimüslimlerin gerek kendi aralarında ve gerekse Müslümanlarla olan ilişkileri esnasında zaman zaman ortaya çıkan anlaşmazlıkları, Osmanlı Şer 'i Mahkemelerine ve kadı önüne götürme hakları vardı. 1823-1868 tarihleri arasındaki Harput Şer'iye Sicillerinde, bu konularla ilgili çok sayıda belgeler bulunmaktadır.Mahkemeye intikal eden da'vaların, daha çok gayrimüslimlerin kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan ileri geldiği anlaşılmaktadır. Müslümanlar ile olan anlaşmazlıkların temelinde, günlük hayatın gereklerinden dolayı kaynaklanan bazı küçük sorunlar vardır. Ancak bu sorunların etnik mesubiyet ya da inançlarından dolayı meydana geldiğine dair herhangi önemli bir kayda ve olaya rastlanmaz.
Özet (Çeviri)
The organization under wich the Ottoman State ruled various religious sectarian groups under it's dotninotion is called the“Millet System”. In the Ottoman Empire, based largely on religious rules, nations of very different ethnic origins and cultures lived side by side for centuries, protecting their identities and cultures. Theese nations were named not according to their ethnic origins but according to the religion or religious sect that they were related to. In the field of private law Non-Müslims were subject to the rules of their religions. On the other hand, they were subjected to the rules of Islamic law with regard to pub lie 1 aw. Non-Muslims had the right to take matters of dispute wich rose sometimes amongst themselves and with Muslims, to the Ottoman Religious Court and to the Kadi, In the Harput Kadi Registers of 1823-1868, many documents can be found in this regard. It is understood that most of the cases brought to the court were between Non-Muslim persons. The origin of the disputes with Muslims were trival problems due to the necessities of life. Besides, in this kind of disputes we do not see any significant case arising from ethnic or religious affiliation.