Harput'ta Alaybeyzadeler ve Huh köyü
The Alaybeyzade's In Harput and Huh village
  1. Tez No: 701593
  2. Yazar: SÜLEYMAN HURREM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Harput Sancağında; Tımarlı Sipahilik ve Alaybeyliği yapan ve Alaybeyzade diye adlandırılan, daha sonra Huh köyüne göç ederek tımarlı sipahiliğe orada devam eden, tımar sisteminin kaldırılmasından sonra toprak sahibi olan ve tüm bu sebeplerle de Huh Ağaları diye anılan ve bugün ülkenin birçok bölgesine dağılmış durumda olan Alaybeyzadeler sülalesinin tarihini içermektedir. Bu çalışma yapılırken öncelikle Alaybeyzadelerin yaşadığı Harput Sancağı'nın tarihi geçmişi hakkında kısa bilgi verilmiş, ardından Osmanlı toprak ve askeri teşkilatının temellerinden olan tımar sistemi ve tımarlı sipahi konusuna değinilmiştir. Akabinde sancakta tımarlı sipahilerin bağlı olduğu ve sancak beyinden sonra gelen alaybeyi hakkında bilgi verilmiştir. Bu genel bilgilerden sonra Alaybeyzadeler diye anılan ailenin Harput'tan Huh köyüne geliş sebepleri üzerinde durulmuş, arşiv bilgileri ışığında ailenin şeceresi çıkarılmaya uğraşılmış ve günümüz nüfus kayıtları aile hakkındaki bilgiler günümüze kadar getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Huh köyünün tarihi gelişimi incelenerek özet bilgi verilmeye çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the history of Alaybeyzadeler family, who served as a timar holder and Alaybeyi in the Ottoman Empire, Harput Sanjak, later immigrated to Huh Village but continued to be a timar holder, possessing land after the removal of the timar system, and is known as the Huh Aghas for all these reasons. In this study, first of all, brief information was given about the history of the Harput Sanjak, where the Alaybeyzadeler lived. Then, the timar system, which is one of the foundations of the Ottoman Empire, was mentioned, and then information was given about the timar holder. Afterwards, information about Alaybeyi, who is between sanjakbeyi and timar holder in hierarchy of Ottoman empire, is provided. After this general information, the reasons for the arrival of the family, called Alaybeyzadeler, from Harput to Huh village were emphasized, then the genealogy of the family was tried to be extracted in the light of the archive information and population records. In addition, an effort was made to give brief information by examining the historical development of Huh village.