Türkiye'de anarşi ve terörün sosyo-kültürel sebepleri
  1. Tez No: 30890
  2. Yazar: HÜLYA ŞÜKÜROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşanmış ve yaşanmakta olan terör sebeplerini incelemektir. Sadece Türkiye'de değil, uluslararası bir problem olan terörü tümüyle ve ilişkileriyle ortaya sermek için diğer ülkelerdeki faaliyetler üzerinde de durulmuştur. Çalışma, kaynak tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyo-kültürel teoriler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde anarşizm incelenmiş ve Marksizmle aralarındaki ayrılık ve benzerlikler incelenmiştir. Üçüncü bölümde uluslararası terör üzerinde durulmaktadır. Ayrıca terör örgütlerinin birbiriyle bağlantıları, yardım gördükleri ülke ve kişiler anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde Türkiye'de 12 Eylül 1980 öncesi terör ve terör örgütleri üzerinde durulurken, nedenleri verilmiştir. Beşinci bölümde konu sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY The aim of this study is to search the reasons of terror that had accured and still occuring. We have concentrated on the terrorist activities which are international problems not only in Turkey but in other countries as well in order to reveal it totally and with ist relations. The study was completed through research seeking. The thesis includes 5 chapters. Socio-cul t ural theories are studies in chapter one. Anarchism was examined in the second chapter, and also the differences and the similarities between terrorism on the international scale in chapter three. Apart from this, the inter-ralat ions of terror organizations, the countries which they were supported by and the people who gave a hand to these activities have been explained. In the fourth chapter, we studied the terror and terrorist organizations and the reasions why their activities occur. In the 5 th chapter we give result of the study.