Çağdaş kamu yönetiminde ofis otomasyonu
- Tez No: 30892
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Artan nüfus ve ihtiyaçlar, teknolojik gelişme, ulusal gelir artışları kamu örgütlerinin çok yoğun bir hizmet/ürün talebi ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Aynı nedenlerden ötürü, diğer tüm örgütlerde olduğu gibi kamu örgütleri de yoğun veri/bilgi akışı ve ihtiyacı ile karşı karşıyadırlar. Giderek insan fizik gücünü aşan iş hacminin karşılanması ise teknolojik gelişmelerin pazara sunduğu yeni ürün ve yöntemlerin kullanımı ile mümkün olabilmektedir. Modern örgütlerin beyni durumunda olan“ofis'ler veri/bilgi akışı ve ihtiyacını en yoğun hisseden birimlerdir. Günümüzde, ofislerde başdöndürücü hızla akan ve insanın fizik kapasitesini aşan iş yükünün yönetim bilimi ile elektronik/enformasyon teknolojilerini birleştirerek ofis hizmetine sunan ”ofis otomasyonu" nu zorunlu kıldığı görülmektedir. Çalışmamızda yönetim, kamu yönetimi, örgüt kavramları tanıtılmış, ayrıntılı olarak ofis, ofis otomasyonu, sistem ve altsistemleri ele alınmıştır. Ofislerin artan iş yükü sorumluluklarım başarıyla yerine getirebilmesi, zamandan ve mekandan bağımsız olarak, insan fiziki iş kapasitesini aşan, bilgiye, iletişime dayalı, kalite ve sürati gerektiren iyi planlanmış ofis otomasyonu uygulamaları ile daha da artacağı ortaya koyulmuştur. Ofis otomasyonu konusunda dünyada ve ülkemizde yapılan araştırmalarda örgütlerin ofis otomasyonuna geçmeleri ile yönetim verimliliği, ekonomik çalışma, çalışmalarda üretkenlik artışı, çalışanların iş tatmini ve daha güvenli iş koşulları sağladığı görülmektedir. Bu çalışmanın bulguları da bunları desteklemektedir. Çalışma ayrıca 1980 sonrası ülkemizdeki bilgi kullanımının yaygınlaştığım göstermektedir. Bilgi kullanımı bu şekildeyaygınlaşırken bilgisayarlarla sunulan hizmetlerde, kamu kesiminde de artışın sözkonusu olduğu görülmektedir. Ancak, ofis otomasyonuna geçecek kuruluşların sistem tasarımlarının nitelikli personelce yapılması gerektiği ortadadır. Bakım ve onarım giderleri gibi ekstra masraflar, sözlü iletişimin azalmasından kaynaklanan otomasyona yönelik tepkiler ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın koordinasyonunda bir bilgi ağı oluşturulması gibi konular bu etapta dikkate alınması gereken önemli noktalardır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Population growth and needs, technological developments and increasing in national income have brought about public organizations to face a very concentrated service/product demand. Since the same reasons, public organizations, like other kind of institutions, meet face to face excessive data/information flow and necessity for them. It is only possible to overcome the work-load which exceeds human physical power, by using new products and methods supplied by technological developments. Offices, which are the brain of modern organizations, reqiure effective data/information flow. In this age office automation, which combines public administration and electronic/information technologies and supplies their products to office service, is necessary for over coming the work-load which flows rapidly in offices and surpasses human physical capacity. In this research, the concepts of administration, public administration and organization are discussed in general; and office, office automation, their systems and subsystems are examined in detail. It has been seen that well-planned office automation techniques would be useful in order to meet increased work-load which surpasses human pysical capacity and to continue their success in new social and economic order based on information and communication and requires quality and speed. Researchs carried out in our country and in the world show that productivity in administration, economical work, and more secure working conditions rise with the beginning of automation. The findings of this study support this argument too. This study also shows that the use of information has increased in TurkeyIV afterl980. As using information is widespread, the services offered by computers in public sector are increasing. But it is clear that the system design of institutions which start office automation should be planned by the qualified personnel. Some points like extras for maintenance, reactions to automation derived from decreasing of verbal communication, and establishing a network, through the coordination of State Planing Organization, should also be taken into consideration in this stage.