Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde Türkiye'de faaliyet gösteren ihracata dayalı KOBİ'lerin rekabet gücü ve Trakya bölgesinde uygulama
The competative power of the export-oriented SMEs in Turkey during its candidacy process to EU and the region of Thrace
- Tez No: 308916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da birlik çalışmalarının ilk temelini 1952 yılında kurulan Avrupa Kömür Çelik Topluluğu (AKÇT) oluşturmuş ve bunu 27 Mart 1957'de imzalanan Roma Antlaşması ile oluşturulan Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ve Avrupa Atom Enerjisi Birliği'nin (EURATOM) izlemiştir. Bu üç topluluğun kaydettiği olumlu gelişmeler Avrupa'daki diğer devletlerin katılımıyla genişlemiş, Aralık 1991'de Maastricht'de alınan kararlar doğrultusunda Avrupa Birliği Anlaşması (ABA) oluşturularak 1992 yılında yürürlüğe girmiştir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik süreci 1964 yılında yürürlüğe giren Ankara Anlaşması ile başlamış, çeşitli dönemlerde ara verilmesine rağmen 1999 yılında gerçekleştirilen Helsinki Zirvesi ile AB ile yeni bir sürece girilmiş ve bir anlamda Türkiye'nin AB'ye adaylığı teyit edilmiştir. Türkiye ile AB arasında müzakere sürecine 3 Ekim 2005'te başlanmış olup, bu süreç içinde ekonomik yapı analiz edilirken, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) de konu olması gerekmektedir.Ekonomik yapı içinde Dünya'da ve Türkiye'de önemli bir yere sahip olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ), Türkiye ve Avrupa Birliği açısından rekabet edebilirlik yönünün incelenmesi ve özellikle ihracata dayalı faaliyet gösteren KOBİ'lerin rekabet şartlarından nasıl etkilendiklerinin üzerinde durulması önem arz etmektedir. AB'nin KOBİ'lerle ilgili tanımlamaları ve yasal düzenlemelerinin Türkiye'deki karşılığının incelenmesi ve bunun ihracatçı KOBİ'ler açısından ortaya konulması gerekmektedir. Dolayısıyla ihracata dayalı faaliyet gösteren KOBİ'ler açısından yoğun bir yapılanmaya sahip Trakya Bölgesi temel alınması ve rekabet gücünün ortaya konması önemli bir gösterge oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the first basis of the endeavors for a unity in Europe was established by the European Coal and Steel Community (ECSC) which was founded in 1952 and it was followed by the European Economic Community (EEC) which was created by the Treaty of Rome that was signed on March 27, in 1957 and by the European Atomic Energy Association (EURATOM). The positive developments recorded by these three communities were enlarged with the participation of the other countries in Europe and in line with the decisions taken in December, in 1991, in Maastricht, the Treaty on European Union (TEU) was formed and it entered into force in 1992. Turkey?s European Union (EU) process started with the Ankara Agreement which was enacted in 1964 and although the relations were broken at various times, with Helsinki Summit that was held in 1999, a new process started for Turkey and in a sense, Turkey has been confirmed as a candidate country. Negotiation process between Turkey and the EU started in October 3, 2005 and while the economic structure during this process is analyzed, small and medium-sized enterprises (SMEs) should be one of the issues to be analyzed.The power of the small and medium-sized enterprises to compete in terms of Turkey and the EU and how they are affected by the competitive conditions, especially for export-oriented SMEs are important as small and medium-sized enterprises (SMEs) have an important role in the economic structure of both Turkey and the world. It is necessary to investigate EU?s definitions and legal regulations of SMEs and it is necessary to display them for the exporter SMEs. Therefore, the region of Thrace that has an intensive structure in terms of export-oriented SMEs will be taken as the basis and it is an important indicator to put forward the competitive power.